| aurelcris a întrebat:

Buna ziua.Incarcatorul meu de la bricheta auto are 2 iesiri usb.Pe el scrie ca scoate si 5 si 9 si 12 V.Cum e posibil? Daca bag telefonul din greseala la usb ul de 12 v se arde telefonul? Multumesc

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Standard, USB are alimentare cu 5V (4.75-5.25V). Aceasta tensiune incarca un telefon in cateva (2.5-4) ore.
Incarcarea "normala" se face cu cca. 6-7V.
Pentru incarcare rapida se creste tensiunea pana la 7.5-8V.
Tensiunile de 9 si 12V nu se mai trec prin mufa USB, ci prin alte mufe, tocmai pentru a nu se face confuzie (care ar putea conduce la inendierea instalatiei electrice si chiar explozia combustibilului.

NU RECOMAND folosirea adaptoarelor "universale", tocmai din cauza confuziei posibile!

| Frank51 a răspuns:

Telefoanele noi se incarca intre 5-20V, daca citesti spre exemplu specificatiile unui incarcator de Samsung, vei vedea ceva de genul:
Iesire: Incarcare rapida PDO 3A (9V, 15V), 2.25A(20V) / PPS: 4.05A(3.3-11V) sau2.8A(3.3-16V) sau 2.1A(3.3-21V)

Aceste tensiuni variază tocmai ca să fie incărcătorul compatibil cu cât mai multe modele de telefoane.

Citește ce scrie pe spatele încărcătorului și manualul de instrucțiuni.