| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua la toti! Am gasit pe un site o antena wifi (amplificator wifi), dar nu prea ma pricep sa inteleg caracteristicile ei. Imi puteti spune pana la ce distanta pot receptiona semnal wifi dupa datele de mai jos?
Caracteristici

Functioneaza cu dispozitive fără fir IEEE 802.11g şi 802.11b
Semnalul amplificat optimizează calitatea de comunicare cu alte dispozitive şi gama în mod semnificativ
500/200/100 mW putere de ieşire reglabilă permite de rapel pentru a fi utilizate pentru diverse medii
Conţine Cablu prelungitor 75cm la locul de cea mai bună poziţie
Standarde: IEEE 802.11g / b
Gama de Frecventa: 2.4GHz ~ 2.5GHz
Conector: Reverse SMA Jack x 2
Putere de ieşire: 500/200/100mW
Putere de intrare Transmitator: 4dBm ~ 13dBm (Max.)
Primiti Putere de intrare:-16Bm (Max.)
Gain receptor: 12dB tipic
Temperatura: 0-55 C
Umiditate: 10 ~ 95% (fara condens)

Răspuns Câştigător
| TZi a răspuns:

Buna,
Am citit din nou detaliile tehnice ale amplificatorului si poti folosi amplificatorul cu totul, nu numai antena, fara sa mai cumpari alta antena dar iti mai trebuie un cablu separat care sa iti faca legatura intre adaptorul wireless si amplificator, asta daca nu a venit cu unul in pachet. In cutia lui exista sau nu un cablu?
.
Nu stiu sigur dar cred ca adaptorul wireless pe USB care trebuie sa il cumperi vine el cu un cablu. Cumpara adaptorul si daca are cablu verifica daca iti merge legat la amplificator.
Daca nu are sau are dar nu merge sa legi cele 2 aparate trebuie sa cumperi tu un cablu pentru antena wireless de tip SMA sau RP-SMA (adica mufele de la capete sa fie SMA).
Problema e ca nu stiu la amplificatorul care il ai ce tip de mufa are la capatul in care trebuie sa intre cablul. M-am uitat pe net la poze dar nu se vede clar, e poza prea mica iar in detaliile tehnice nu scrie.
La adaptorul usb stiu ca are in capat mufa tata.
.
Nu stiu daca cunosti care e faza cu mufe mama si mufe tata asa ca iti voi explica.
Mufa tata are un piciorus pe centru iar mufa mama are o gaurica pe centru.
.
Deci, daca amplificatorul are in mufa libera (nu in cea in care intra antena) mufa mama tu trebuie sa cumperi un cablu cu 1 mufa tata (care intra in amplificator) si o mufa mama (care intra in adaptorul wireless). Cred ca asta e tipul de cablu care trebuie sa il cumperi pentru ca e cel mai intalnit.
Daca amplificatorul are in capat mufa tata tu trebuie sa cumperi cablu cu mufe mama la ambele capete.
.
In concluzie cumpara adaptorul wifi pe usb si daca are cablu vezi daca merge sa conectezi amplificatorul.
Imi zici daca ai rezolvat, daca nu sa te mai ajut.
Bafta.

12 răspunsuri:
| TZi a răspuns:

Salut,
Zi-mi te rog cum se cheama amplificatorul sau da-mi site-ul, link-ul unde e produsul.

| luminita84 a răspuns (pentru TZi):

Am primit deja coletul si e un amplificator wifi care il conectezi la un ruter pentru a avea semnal mai bun in casa dar pe mine ma interesa ceva cu care sa captez semnal de la o cafenea care este la 200 m distanta de mine pentru ca nu sunt in tara ca sa imi fac abonament la internet, si aci iti trebuie foarte multe documente pe care eu nu le am. Am stick de la Vodafone dar costa 20 de euro 2 saptamani far a putea descarca ceva sau viziona pe youtube pentru ca daca fac asta intr-o zi se duce o cartela de 20 de euro.Mersi frumos de raspuns si daca stii vreun produs care ma poate ajuta in problema asta te rog sa-mi trimiti un mesaj.

| TZi a răspuns (pentru luminita84):

Buna
Ca sa pot sa te ajut cu problema pe care o ai am nevoie de cateva informatii.
Ce tip de calculator ai? Adica ai un laptop sau un calculator obisnuit de birou (desktop)?
Daca ai laptop zi-mi te rog de care, adica firma si modelul (seria) ca sa pot sa vad datele lui tehnice.
Ce ai cumparat nu te ajuta decat daca ai un router wireless prin casa. Sa imi zici daca ai sau nu.
Ai cum sa returnezi produsul cumparat si in schimbul lui sa cumperi altceva? Stiu ca in afara la firmele mari poti face lucrul asta. Daca se poate sa imi spui de unde l-ai cumparat, (e cumparat de pe net de la adresa trimisa in mesajul anterior? ) si in functie de ce au ei si ce calculator ai tu am sa iti spun ce sa cumperi.
Numai bine.

| luminita84 a răspuns (pentru TZi):

Buna! Am un laptop ACER aspire 5742g. Nu am un router si am cumparat acel produs degeaba. E cumparat de pe net de la acea adresa pe care am postat-o mai sus. Astept raspunsul tau, iti multumesc si iti doresc o zi buna!

| TZi a răspuns (pentru luminita84):

Buna,
Ai nevoie de 2 lucruri.

1. Un adaptor wireless usb cu antena detasabila
Eu iti dau un exemplu de adaptor ce am gasit pe site-ul ala
http://www.skroutz.gr/......N422G.html
E destul de ieftin, insa poti sa cumperi si ceva mai scump daca vrei.

2. O antena puternica care sa iti permita sa captezi semnal de pana la 300m si care sa o poti atasa in locul antenei de la adaptorul wireless.
Eu am cautat pe site-ul ala dar nu am gasit ce trebuie.
In principiu ti-ar trebui o antena omnidirectionala de +7dB sau +9dB ca sa capteze semnal.

Nu sunt insa sigur ca ai sa poti sa prinzi netul de la cafenea pentru ca depinde unde ai sa stai tu cu laptopul prin casa, daca intre tine si cafenea sunt blocuri si cat de puternic e semnalul de net de la cafenea.
Antena bate pana la 300m dar in aer liber, fara obstacole.

Eu iti dau 2 linkuri ca sa vezi cam cum poate arata antena:
http://www.sigmanet.ro/Edimax-EA-IO7D--id28914 (asta are +7dB)
http://www.logilink.eu/showproduct/WL0037A.htm (asta are +9dB)

Concluzia e ca daca intre tine si cafenea sunt blocuri, daca nu vezi cafeneaua de la un geam din casa nu cred ca ai sa reusesti.
Nu zic ca e imposibil dar te costa f mult si nu se merita.
Fa un calcul sa vezi cam cat te ajunge toata distractia asta si vezi daca iti permiti sa incerci. (cred ca ajungi cam la 40-50euro)
Eu iti dau cam 50% sanse sa mearga.

Bafta.

| luminita84 a răspuns (pentru TZi):

Multumesc pentru raspuns dar mai am o intrebare... Crezi ca ar fi buna antena de la acel amplificator care l-am cumparat sa il atasez la sticul care mi l-ai recomandat tu?(adica sa o inlocuiesc pe cea a sticului cu cea a amplificatorului)

| luminita84 a răspuns (pentru TZi):

Adaptorul usb trebuie sa ajunga azi sau maine. Am inteles instructiunile tale si amplificatorul are mufa tata si am si un cablu cu doua mufe mama, dar la adaptorul usb unde conectez cablul? In locul antenutei? Daca este asa e simplu. Multumesc pentru rabdare si raspunsuri si te voi anunta ce am rezolvat. o zi buna!

| luminita84 a răspuns (pentru TZi):

Am primit usb-ul si nu prind pana acolo dar asta e viata. Iti multumesc mult pentru rabdare si iti doresc toate cele bune. Multumesc!

| TZi a răspuns (pentru luminita84):

Buna
Imi pare rau ca nu reusesti sa prinzi reteaua wireless de la cafernea. Probabil ai blocuri sau altceva care blocheaza semnalul sa ajunga pana la tine.
Ai putea in schimb sa vezi cam pana la ce distanta maxima il prinzi folosind cele 2 echipamente. Daca distanta de unde se pierde semnalul si pana la tine in casa e mica ai putea incerca sa cumper o antena mai buna.
Bafta.

| luminita84 a răspuns (pentru TZi):

Mersi frumos dar cred ca aici ma las pagubasa. Raman la internetul de la Vodafone care e destul de scump si nu pot downloada sau vedea online. Uneori nu le putem avea pe toate. Numai bine!

| TZi a răspuns (pentru luminita84):

Buna,
Am citit din nou detaliile tehnice ale amplificatorului si poti folosi amplificatorul cu totul, nu numai antena, fara sa mai cumpari alta antena dar iti mai trebuie un cablu separat care sa iti faca legatura intre adaptorul wireless si amplificator, asta daca nu a venit cu unul in pachet. In cutia lui exista sau nu un cablu?
.
Nu stiu sigur dar cred ca adaptorul wireless pe USB care trebuie sa il cumperi vine el cu un cablu. Cumpara adaptorul si daca are cablu verifica daca iti merge legat la amplificator.
Daca nu are sau are dar nu merge sa legi cele 2 aparate trebuie sa cumperi tu un cablu pentru antena wireless de tip SMA sau RP-SMA (adica mufele de la capete sa fie SMA).
Problema e ca nu stiu la amplificatorul care il ai ce tip de mufa are la capatul in care trebuie sa intre cablul. M-am uitat pe net la poze dar nu se vede clar, e poza prea mica iar in detaliile tehnice nu scrie.
La adaptorul usb stiu ca are in capat mufa tata.
.
Nu stiu daca cunosti care e faza cu mufe mama si mufe tata asa ca iti voi explica.
Mufa tata are un piciorus pe centru iar mufa mama are o gaurica pe centru.
.
Deci, daca amplificatorul are in mufa libera (nu in cea in care intra antena) mufa mama tu trebuie sa cumperi un cablu cu 1 mufa tata (care intra in amplificator) si o mufa mama (care intra in adaptorul wireless). Cred ca asta e tipul de cablu care trebuie sa il cumperi pentru ca e cel mai intalnit.
Daca amplificatorul are in capat mufa tata tu trebuie sa cumperi cablu cu mufe mama la ambele capete.
.
In concluzie cumpara adaptorul wifi pe usb si daca are cablu vezi daca merge sa conectezi amplificatorul.
Imi zici daca ai rezolvat, daca nu sa te mai ajut.
Bafta.

| Realyty a răspuns:

Îm jur de 100metri.