| Laurentiujr a întrebat:

Bună ziua. Mi-am cumpărat acum ceva timp un subwoofer și l-am conectat la un sistem printr-un cablu RCA și un splitter.

Problema este că, la melodiile cu bass sau atunci când cresc volumul melodiei, subwoofer-ul se blochează și scoate un bâzâit.

De la ce să fie problema?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bazaitul poate fi din amplificatorul de sunet.
Daca se defecteaza difuorul, atunci se aud sunete de frecare (al bobinei membranei).

Depistarea se poate face prin masurari si inlocuire (de catre un electronist audio).

| Frank51 a răspuns:

Ce sistem? Ce splitter? Unde este poziționat acest splitter? Ce te face să folosești un splitter?

| MrAM a răspuns:

Poate fi o problema de la filtrul de bass, daca ai sau nu. Daca functioneaza sau nu

Răspuns utilizator avertizat
| LexandraLexa a răspuns:

Ai încercat să reglezi bassul?