| spaimaspaima a întrebat:

Mi-am facut un pc nou pe pieses si vreau sa am grija de el si sa stiu fiecare cct, in jocuri optiunea vsync trebuie bifata sau dezbifata si pentru ce? cum e mai bine bifat sau dezbifat pentru ai mai usor la placa video?

3 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Ce monitor ai? In principiu poti sa il lasi bifat, iar daca ti se pare ca se mai inneaca uneori fara rost, vezi cum merge cu el debifat. Si reciproca e valabila. Ipavel e cu sorcova, ignora-l.

| DenisIonut01 a răspuns:

" Sincronizeaza frameurile. Sa nu apara doua o data. De exemplu asteapta sa treaca frameul prezent pentru a elibera pe urmatorul. Ar fi o inventie buna daca ar fi si acceptabila. De obicei vsync creeaza lag (sesizabil de gameri) iar noi nu jucam cu el deschis.

Atunci cand nu il pornesti exista sansa ca sa iti apara doua frameuri simultan pe ecran, partea de sus sa contina frameul unu iar partea de jos frameul 2. Acest efect se numeste tearing. "

Sunt multe astfel de intrebari doar cauta pe google.

Vsync e calitativ adica se vede mai bine dar afecteaza performanta. Daca ai placa video de la Intel acest vaync nu se dezactiveaza orice ai face si daca incerci sa il dezactivezi prin alte setari din joc sa te astepti calitate mult mai naspa decat cum ar fi el on.

| lpavel a răspuns:

Daca bifezi toate, jocul va avea o claritate foarte buna, adica asa buna cum a fost scos jocul, cu cat debifezi unul sau mai multe din acele setari cu atat iti scade claritatea jocului DAR pc-ul tau va lucra mai usor, deci va avea viata mai lunga componentele cum ar fi: placa video, placa de baza sau procesor = astea se ard mai repede happy Cum se mai zice : trebuie sa setezi orice joc joci la low (setari minime)! Deci daca vrei sa ai grija atunci setezi totul la low nu numai vsync -ul! Bafta!