| Abcde12 a întrebat:

Mi-am schimbat cooler-ul Intel cu unul frostflow 240. Problema este ca nu se mai aprinde deloc calculatorul.
M-am gândit ca e din cauza cooler-ului si l-am pus pe cel vechi la loc, dar tot nu se aprinde

Celelalte componente sunt
Cpu i5 6th
Gpu rx 470 4gb
Sursa thermaltake 550w
Placa de baza gigabyte ga B150 m
8 gb ram ddr4
Hdd wd blue

1 răspuns:
| LinxCont a răspuns:

Schimbarea componentelor in calculator implica si riscuri. Daca nu se scot absolut toate cablurile din unitatea de calculator inainte de a se schimba componente, (si mai bine e daca se foloseste si o bratara antistatica http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/bratara-antistatica-p-8516 sau chiar o bucata de cablu prinsa cu un capat la carcasa si cu unul la mana sau picior ) exista riscul deloc neglijabil de a strica placa de baza sau alte componente in urma trecerii unor curenti reziduali de la retea sau in urma acumularii de sarcini electrice, componentele fiind foarte sensibile chiar la curenti mici.

Trebuie verificate cablurile sa fie toate bine puse la locul lor, chiar si cablul de la butonul de pornire daca nu e bine prins ne poate da impresia unei defectiuni majore.
Deci, daca nu e nimic stricat, ramane de verificat si procesorul daca e bine pus, daca nu are contacte murdare, daca nu sunt pini indoiti in socket, cablurile sa fie la locul lor si se incearca din nou. (in general placa de baza se strica cel mai repede daca nu se previn curentii mici ce pot sa apara in timpul instalarii componentelor).