| dany1988122 a întrebat:

Cablu HDTV se potriveste in portul HDMI?

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Cablul HDTV este doar un termen generic pentru cablul de conectare dintre TV si un alt dispozitiv, nu exista un produs cu aceasta denumire, si e vorba despre un cablu HDMI, deci, se potriveste.

Spune insa CE cu CE doresti sa conectezi, si ce rezolutie si ce frecventa are TV-ul, deoarece conteaza uneori generatia cablului.

Pentru rezolutie 8K la 30fps plus, ai nevoie de un cablu HDMI de generatie noua, versiunea 2.0 sau 2.1

Pentru 4K la 30fps e suficient un cablu HDMI v1.4