| Alinas132 a întrebat:

Salut, cat timp poate tine un calculator? Adica ma refer la cati ani poate tine un calculator, in medie.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Depinde de componentele lui, asta e baza. Durata media de viață a unui calculator făcut din piese de calitate nu cu componente făcute din altele recilate poate ajunge și la 50 de ani, dar datorită softurilor aceste vor devenii oricum inutile.
Cele de generații noi mai mult de 10-15 ani nu țin ca așa cum se știe piesele din ele sunt făcute din materiale reciclate, dar cum un laptop, tabletă sau smartphone ieftin este considerat consumabil, nu se mai pune accentul pe calitate ci pe performanță temporară(undeva la un 2 ani să zicem), iar apoi să îl arunci și să iei altul.Nu la fel se poate spune despre calculatoarele custom made.
Succes

4 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Nu cred ca isi mai are rost o astfel de intrebare! In primul rand trebuie sa ne gandim ca tehnologia avanseaza cu viteza luminii si un pc care ar tine 10 ani va putea fi folosit in maxima performanta cam 2 ani.In al doilea rand, cei care fac gaming sau folosesc aplicatii grafice avansate au mereu nevoie de tehnologie noua.Eu de cate ori mi-am asamblat pc-urile, le-am asamblat cu gandul sa ma tina minim 2 ani si maxim 3.

| nanalicious a răspuns:

In jur de 5 tin cam toate dar trebuie să ai grijă de el și să nu stai toată ziua pe el fără să-l stingi. Fundă?

| emrys369 a răspuns:

In ce sens?
Daca pentru gaming:
daca iti cumperi acum calculator de ultima generatie dupa 2 ani iar trebuie sa iti cumperi placi de baza procesare, memorie ram, etc

| Mateiciuc_Josh_1998 a răspuns:

4-5 ani pe putin, funda