| unu a întrebat:

Camera foto: sony cybershot dsc-w180 sau panasonic lumix dmc-fs4? panasonic are mai bun: zoom optic (4x), sensibilitate iso (6400) si merge cu card sd si sdhc. voi ce ziceti?

sony : http://www.altex.ro/catalog/index.jsp?catalogId=2&catego ryId=71&itemId=9243
panasonic: http://www.altex.ro/....../index.jsp

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, Sony are probleme cu mecanica, dacă dai cu ea de pământ, și culmea că e valabil pentru orice firmă în acest caz.
Zoom-ul optic e un dezavantaj pe camerele astea mici, vine cu micșorarea senzorului și de aici sacrificarea calității imaginii.
Comparând camerele astea, Sony are:
- afișaj mai mare
- senzor mai mare (1/2. 3 la Sony, 1/2. 5 la Panasonic), de aici calitate mai bună a imaginii
- Sony are optică mai bună decât Panasonic (niciunul din modelele astea nu are optică de firmă, cum e Leica sau Carl Zeiss, au optică proprie, unde Sony câștigă detașat)
- arată mai bine (părerea mea)
Apoi, Panasonic:
- are obiectiv mai luminos (se oprește în F/2. 8, iar Sony în F/3. 1, nu e diferență mare și oricum poate fi compesată de timpii de expunere, dar e un avantaj)
- filmează la rezoluție mai mare (dar cu calitate audio de doi lei, ca orice Panasonic)
- funcționează pe carduri SD (singurul lor avantaj față de cardurile de la Sony e că SD-urile sunt mai ieftine).
ISO6400 e marketing, niciodată să nu cazi în el. Camerele astea după ISO400 sunt inutilizabile din cauza zgomotului (zgomot = purecii din imagine). În majoritatea cazurilor (peste 95%) o să stai în ISO64 sau ISO80 dacă vrei să-ți iasă pozele curate.
Zoom-ul trebuie judecat de 2 ori înainte să te arunci la el, mai mare nu înseamnă întotdeauna mai bine. Despre carduri am spus deja (apropo, SDHC e tot SD, numai că are capacități peste 2GB, HC = high capacity).
Cu toate astea, eu aș alege Sony-ul.

1 răspuns:
| citron a răspuns:

In general sony are multe probleme de mecanica, deci panasonic