| GaByTzZu_5314 a întrebat:

Cand cumpar un laptop mi-l da pe linux cum fac sa vad daca are aceeasi GB ram, aceeasi Ghz, acelasi procesor, acelasi nr de GB la HDD?

si cum este mai bine sa fie placa video dedicata sau integrata?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe Linux nu stiu sa-ti spun exact pentru ca poate sa difere in functie de distributie. Poti sa te duci in BIOS sa verifici(apesi F2 sau Del... cele mai comune taste, de cum il aprinzi)
Daca vrei jocuri atunci iti trebuie o placa video dedicata.

5 răspunsuri:
| telecomputer a răspuns:

Pai daca il cumperi de la o firma, nu cred ca vor fi diferente intre ce e pe factura si ce iti ofera ei fizic. In legatura cu placa video, daca vrei sa joci jocuri trebuie sa fie dedicata, daca nu vrei jocuri e ok cea integrata. Si daca vrei jocuri iti recomand un calculator, nu un laptop. Respect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum controlezi? Prin BIOS! El nu minte niciodata! In plus, poti verifica stickerele de pe laptop.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adineauri am scris, in raspunsul ala, premiat chiar de tine! Ori daca nu e F2 sau Delete atunci trebuie sa-ti scrie pe ecran ce tasta trebuie sa apesi pentru BIOS/Setup.
Vezi sectiunea Hardware sau chiar prima pagina in majoritatea BIOS-urilor.

| GaByTzZu_5314 explică:

Dar totusi cum controlez sa vad ce are in el?

| GaByTzZu_5314 explică:

Si unde dau in bios?