| TironnnSHOU a întrebat:

Cand dau sa formatez un disc amovibil imi apare,, Discul este protejat la scriere"...
Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| BogdanSVPetc a răspuns:

Deci du-te in cmd si scrie diskpart. Apoi iti apar mai multe discuri,tu il alegi pe acela care te intereseaza pe tine (te orientezi dupa memorie ).
Apoi scrii select disk (si numarul corespunzator discului).
Apoi faci atributia,adica scrii attributes disk clear readonly,si dupa aia scrii clean. Dupa ce s-a terminat,se termina repede, ii creezi acea partitie necesara, obligatorii scriptarii si scrii create partition primary.
Dupa aia formate, recomand ntfs si scrii format fs=ntfs.Si astepti sa se termine.
Daca apare o eroare de genul error read only, e dus discul.
Sper ca te-am ajutat, fundă?

1 răspuns:
| danutzu96 a răspuns:

Baga-l si il alt calculator si vezi daca face tot la fel daca da atunci nu prea ia ce sa ii mai faci.