| AleexTPU a întrebat:

Cand vreau sa instalez windows 7 pe laptop, nu imi apare chestia aia cu "Format disk". Am instalat windowsul fara al formata si in partitia C am folderul "Old windows". Din ce cauza nu pot fromata hardul?

Răspuns Câştigător
| Converse_Stefan_1992 a răspuns:

Intalarea cu optiunea de format a hardului se poate doar daca windowsul este instalat din bios, daca intra windowsul nu te lasa sa-l formatezi din cauza ca sistemul de operare e incarcat in rami deja

8 răspunsuri:
| Stepanovici_Izmir_Adrian_1987 a răspuns:

Ce windows 7 ai vrut sa instalezi?

| gelu1970 a răspuns:

Cand instalezi windows, in pasul unde trebuie sa alegi disk unde vrei sa il instalezi, trebuie sa elimini toate partitiile si sa creezi din nou partitiile ce vrei. asa nu o sa mai ai old windows, care in cazul tau probabil ca ocupa destul spatiu.

| gelu1970 a răspuns:

Optiunea de a formata trebuie sa o ai. exceptie faptul ca ai un windows modificat.

| horia2012 a răspuns:

Nu-ti apare pentru ca ai instalat Windows-ul din setup-ul lui de pe DVD, ca un program oricare, next, next.
Instaleaza-l prin bootare, baga dvd-ul, restart si o sa-ti apara o propozitie pe ecran "press any key from boot DVD..." apesi orice tasta si va incepe instalarea. Asa iti va aparea optiunea de stergere, modificare, partitii.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Introdu DVD-ul in unitate (sau stick-ul in USB) si cu tasta F8 sau F12 boot-eaza de pe el. Apoi apasa orice tasta cand ti se cere si apoi vezi asta: https://www.youtube.com/......tps?/watch

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gelu1970):

Salut.Nu,el a instalat windows peste windows si in asemenea caz nu te lasa sa formatezi deoarece ...merge windowsul. Sa ii raspund aici, trebuie s bage cd/dvd-ul cu windows in unitate si sa dea restart.cand pe ecranul negru(explica babeste) apare boot atappi from cd sau press any key... trebuie sa apese pe orice tasta si va incepe instalarea.El a bagat cd-ul in unitate si din locald disk D sau E care este unitatea optica, dat install.Nu e corect sau cel putin nu poate formata partitia. Ciau.tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru gelu1970):

Fa sa cum am comentat eu su cum a raspuns Horia si cand ajungi la partitii vezi in dreapta jos scrie more option sau see option cam asa ceva, dai click acolo si iti va aparea format, delete si altele.

| K0sti a răspuns:

Intai formatezi cu asta: http://www.epasystems.ro/partition-wizard-home-edition/
Dupa care pui windows!