| Psycho a întrebat:

Care ar putea fi motivul pentru care nu-mi porneşte aparatul foto? Îl am de o săptămână (e nou) şi ieri s-au descărcat bateriile pentru prima dată. Le-am pus la încărcat 16 ore, cum mi s-a spus; iar după ce le-am băgat în aparat şi am vrut să-l pornesc, nimic straight face Care ar putea fi cauza? (Mulţumesc anticipat)

Răspuns Câştigător
| nashu40 a răspuns:

Buna!
In primul rand sa verifici daca acelea sunt baterii sau acumulatori, pentru ca doar acumulatorii se pot incarca, bateriile nu. Pe urma verifica daca le-ai pus corect in aparat, exact cum e desenat (probabil pe capacelul de la baterii) adica sa respecti + si -. O alta problema ar putea fi chiar acumulatorii, am patit-o si eu, i-am lasat 16 ore la incarcat si cand i-am bagat nu erau incarcate, desi erau noi. Uite un sfat : acumulatorii, inainte de a-i incarca trebuie formatati, majoritatea aparatelor digitale au functie de formatare. Si, iar important, trebuie incarcati ca si bateriile telefonice, de 3 ori la rand la maxim etc etc.
Ce poti tu sa faci acum e:
1.Sa verifici acumulatorii la orice alt aparat sa vezi daca sunt incarcati;
2.Verifici locasul de la baterii, poate au oxidat contactele sau poate chiar au ruginit. Sa nu te mire, pentru ca nu stii cat a stat aparatul in magazin sau poate l-ai tinut tu undeva la umezeala. Daca nu rezolvi nimic, inseamna ca are aparatul ceva, mergi cu el la magazin daca e in garantie.
Sper ca ti-am fost de folos.
Succes!

2 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Eu cred ca bateriile alea sunt baterii simple, ci nu acumulatori reincarcabili. Ai noroc ca nu au luat foc. Mergi la un magazin de electronice si cumpara acumulatori potriviti.

| Alina1209 a răspuns:

Pai... pot fi bateriile de vina. Incearca altele sau o fi de vina paratul. Dar cred ca mai mult cauza sunt bateriilewinking