| Cristofor1998 a întrebat:

Care diferenta dintre un ram(sau placa video) GDDR3 si unul/una DDR3

Răspuns Câştigător
| AdrenalinTm a răspuns:

GDDR sau Graphics Double Data Rate este mai performanta decat memoria sistemului (RAM)GDDR poate functiona la frecvente mai mari, are alt voltaj, costa mai mult sa o produci si nu emite la fel de multa caldura, in unele cazuri are latime de banda mai mare.
nu toati producatori pun in fata G deci GDDR sau DDR in specificatiile unei placi video e cam acelasi lucru
, G ala vinde de la "Graphics."

2 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nici una. Unii „prezentatori" de detalii nu mai pun și acel G în față DDR-ului plăcii video.Că îi zici placa video pe DDR 3 sau Gddr3 e unu și același lucru.Succes

| Jipa95 a răspuns:

Vrei sa spui care este diferenta dintre o placa video gddr3, si o placa video gddr5. Pai placile video gddr5 fata de cele gddr3, au latimea de banda mult mai mare, dubla.
O memorie ram ddr3 nu o poti compara cu o placa video gddr3, sunt componente total diferite, si functioneaza altfel.