| Dan_Muresan_1997 a întrebat:

Care e diferenta dintre linux si windows?

Răspuns Câştigător
| vladutcornel a răspuns:

Windows este un sistem de operare făcut de firma Microsoft.
Linux este o clasă de sisteme de operare, de multe ori compatibile între ele, dar necompatibile cu Windows.
Baza Linux este întreținută de fondatorul Linus Torvalds și poate fi folosită de oricine dorește și are cunoștințe pentru crearea de noi sisteme de operare. Acestea se numesc "distribuții de Linux".
De multe ori, cei care fac distribuții de Linux lasă la rândul lor pe alții să facă alte sisteme de operare bazate pe munca lor.
Din acest motiv, există foarte multe sisteme de operare Linux, unele pentru avansați, altele pentru începători.

Multe distribuții au și Live Image, adică poți să le pui pe DVD sau Stick USB, bootezi de pe el și poți să te uiți puțin prin el, să vezi dacă te descurci.
Ca orice lucru nou, probabil o să îți ia puțin timp până te obișnuiești, dar, dacă reușești să o faci, îți va plăcea cât de rapid este comparat cu Windows.
Poți să mergi fără probleme pe net, cu browserele Chrome sau Firefox, te uiți la filme prin VLC, vorbești pe Skype și multe altele. Chiar și unele jocuri pe Steam sunt pe Linux.
Am ajuns la punctul slab al Linux-urilor: jocurile și software-ul de la firmele mari nu prea ajung pe Linux. E un cerc vicios aici: Utilizatorii nu trec pe Linux pentru că le lipsesc aplicațiile. Dezvoltatorii nu fac aplicații din cauză că lipsesc utilizatorii.
În unele cazuri, găsești alternative mai mult sau mai puțin decente: LibreOffice sau OpenOffice în loc de Microsoft Office, GIMP în loc de Photoshop ș.a.
Alteori, s-ar putea să reușești să rulezi aplicații de Windows prin WINE, dar vor arăta ciudat sau unele funcții nu vor funcționa.
Dacă poți să treci peste limitările astea, Distribuțiile Linux consumă mai puține resurse și, cel mai important, poți să te lauzi că știi Linux.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt 2 sisteme de operare diferite, Windows-ul punand accentul pe utilizator si interfata grafica, Linuxul pentru utilizatorii mai avansati, pentru servere si programare.