| anonim_4396 a întrebat:

Care e diferenta dintre windows si linux?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sunt doua sisteme de operare, partial asemanatoare, dar foarte mult diferite.
Windows-ul s-a raspandit din cauza ca "este frumos pictat, colorat". Dar se blocheaza foarte usor si e foarte vulnerabil atacurilor pe net.
Linux-ul este mai putin "pictat". Accentul este pus pe siguranta. Daca se blocheaza un program, il poti deploca de pe o alta consola. Accesul la orice parte poate fi parolat, cu mai multe trepte de drepturi de acces. Este considerat net superior windows-ului din aceste puncte de vedere.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Nu este doar o diferenta intre windows si linux... Una dintre diferente ar fi ca linux-ul e free... Linux-ul este upgradat in fiecare zi de unii dintre utilizatorii de linux... Pun drivere noi... si il inbunatatesc in fiecare zi... Sunt mai putini virusi pentru linux (nu renteaza pentru hackeri)... Motivul pentru care nu are toata lumea linux este faptul ca nu este atat de "user-friendly" ca windows-ul... Sau cel putin nu era... De aceea era destinat mai mult programatorilor... Printre primele linux-uri toate comenzile mergeau in consola (ceva gen mersi-dos)... etc.

| psiholoaga a răspuns:

Windowsul mi se pare mai simplut, are interfata mai "aranjata" si da mai multe erori. Ce viata palpitanta cand ai windows!

| ShaKuri a răspuns:

Windows'ul il folosesti pentru calculatorul obisnuit. iar linuxul pentru calculatorul server.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Unde, la ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai diferenta dintre linux si windows e next suprafata de rehutare la linux este mai mare decat la windous

| ion933 a răspuns:

Windosu se conecteaza mai repede la internet si este mai usor de folosit

| J7anine a răspuns:

Linux e moca

| Tica2 a răspuns:

Windows close source iar Linux e open source.
Windows exceleaza pe partea de Desktop iar Linux pe partea de server.
Windows are un model de folosire bazat pe licentiere contra bani. Linux e gratis sau poti cumpara o distributie (REDHAT, SUSE, etc) care ofera un model be baza de subscriptie.
Windows e mai usor de folosit, Linux e in general pentru. specialisti.
Windows e instalat pe majoritatea Desktop-urilor iar Linux detine o cota importanta pe partea de Servere.
Windows nu e UNIX, Linux este un UNIX.
Fie Windows, fie Linux ai libertatea sa alegi. Functie de ce vrei sa faci poti alege unul sau altul.
Tica2