| SilentDark a întrebat:

Care e diferenta dintre PHP, HTML si CSS...din cate am vazut eu, toate se scriu la fel (acelasi cod). Spre exemplu, ca sa fac un background sau un text colorat sau sa setez dimensiuni, scriu acelasi lucru.

Cine imi poate spune diferenta dintre ele?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu cine te a invatat, sau cum ai tras tu concluzia ca sunt la fel si se scriu la fel.

Php e un limbaj de programare si nu are absolut nicio legatura cu partea vizuala.

Html e un limbaj de scripting care are rolul de a crea efectiv partea vizuala a paginii web.

css e tot un limbaj de scripting care formateaza pagina create in html.

Toate 3 au sintaxe complet diferite si roluri total diferite

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

HTML este ceea ce este interpretat de browser ca sa afiseze pagina. HTML se executa pe "client" (pe browser).
CSS se utilizeaza in conjunctie cu HTML ca sa controleze aspectul si formatarea elementelor de pe pagina.
PHP se executa pe server si este ceva mai complex decat HTML.
Asta pe scurt, cauta pe Wikipedia pentru o descriere in detaliu.