| Grigore1239 a întrebat:

Care e diferenta dintre placile video Ati Radeon 9550 256MB si Ati Radeon 9600XT 256MB?

8 răspunsuri:
| PaulCCraciun a răspuns:

9600 are frecventa mai mare la procesor, are 500mhz fata de 250mhz pentru 9550, tipul de memorie de la 9550 este GDDR iar la 9600 este DDR, 9550 are latime de banda 6.4 GB/s iar 9600 are 9.6GB/s

Răspuns utilizator avertizat
| PaulCCraciun a răspuns (pentru Grigore1239):

Adica eu unul as alege 9600XT pentru ca e mai buna ( parerea mea ), nu stiu preturile. plus ca 9600XT mai are si alte caracteristici mai bune decat 9550. cam singurul avantaj pe care il are 9550 este faptul ca memoria de 256 este GDDR fata de DDR de la 9600, adica memoria GDDR este specifica pentru placile video, fata de DDR simplu, dar diferenta nu e foarte mare. care sunt preturile pentru cele doua placi?

Răspuns utilizator avertizat
| PaulCCraciun a răspuns (pentru Grigore1239):

Dintre cele eu as opta pentru 9600XT, pentru ca e ceva mai performanta decat 9550. asta daca nu iti permite bugetul pentru a te orienta pe un nVIDIA de macar 512mb 128 bit.

Răspuns utilizator avertizat
| PaulCCraciun a răspuns (pentru Grigore1239):

Momentan pe laptop am un ati hd 5470 1gb 64 bit. dar vreau sa vand laptop-ul si sa cumpar altul mai performant, pe desktop am o placa mai veche, un nVIDIA geforce 8400gs 512mb 64 bit, dar pe ala nu mai fac inbunatatiri pentru ca eu nu-l folosesc, pe ala il foloseste taica-miu. ideea e ca ai grija ce cumperi sa nu dai banii degeaba pe ceva, si dupa 2 zile gasesti pe net o placa mai buna la un pret asemanator.