| LasleaIoan1972 a întrebat:

Care este cel mai intuitiv si friendly sistem de operare?

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Linux grafic.
Cele mai intuitive: Linux Mint si Android

| Adry05 a răspuns:

Ios mi se pare chiar simplu, am trecut după o viață de Samsung și m-am obișnuit super repede, totul bine și frumos organizat, la Android orbecăiam cu orele prin setări să caut ce aveam nevoie

| Zuzu1991 a răspuns:

Windows...

macos e intr-adevar friendly, dar NU intuitiv, si are o tona de probleme, in primul rand, daca vrei sa faci ceva care Apple nu are interesul sa te lase sa il faci, atunci e masocheala totala pana reusesti, in plus in afara de friendly are numai probleme de gen NU are directx, asa ca fps-ul in jocuri e la jumatate decat acelasi calculator pe windows, totusi pe streaming, daca ai un mac destul de nou, nu are problema asta pentru ca are cip dedicat de HD/4k

in plus, cineva mai sus a spus Unix si cu ideea ca e mai stabil decat windows-ul, cu asta sunt de acord, DAR, este un mare DAR, chestia e contrabalansata de faptul ca din cauza asta performanta e redusa, in istorie chestia asta a fost dovedita negru pe alb, intre windows vista si windows 7 a fost o perioada foarte lunga (vreo 5 ani, daca imi aduc aminte bine) pentru ca Microsoftul a incercat sa faca windows-ul modularizat (asa cum e Unix-ul) iar dupa 3 ani au constatat ca e imposibil sa aiba destula performanta, asa ca au abandonat ideea si au dezvoltat windows 7

iar, cine a spus ca iOS e frendly, ar trebui sa se mai gandeasca, la fiecare release, Apple mai amesteca odata toate setarile sa fie SIGUR ca nu gasesti nimic de nimic pana nu cauti pe google angry

| LasleaIoan1972 explică (pentru Zuzu1991):

Wooow si dintre windows uri care este mai stabil si mai capabil

| Zuzu1991 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Windows 10
au fost 1-2 versiuni care au avut niste probleme, dar windows 10 e cel mai stabil si cel mai capabil, categoric
chiar daca unii se agata de windows 7 pentru ca a fost intr-adevar ultimul windows facut special pentru desktop si nu gandit sa mearga si pe device-uri mobile cum ar fi telefoane sau tablete si asa cum sunt gandite windows 8 si 10

| mastadont a răspuns:

Și eu aș spune mac OS și IOS. Aceste două sisteme de operare au fost construite pentru a putea fi folosite ușor, chiar și de persoane cu dizabilități de exemplu. În plus, nu vei avea de căutat antiviruși pentru că aceste două sisteme de operare sunt foarte bine protejate.

| LasleaIoan1972 explică (pentru mastadont):

OS X. Leap-A

Leap.A a fost descoperit pe 14 februarie 2006 de compania de securitate Intego. Este un vierme care se răspândește prin intermediul programul de mesagerie iChat și este considerat ca fiind primul virus pentru platforma Apple.[55] Când fișierul de arhivă latestpics.tgz este deschis pe un calculator ea încearcă să păcălească utilizatorii prin acunderea conținutului său într-un fișier JPEG.[56] Acesta infectează fișierele de pe Macintosh OS X versiunea 10.4 care rulează pe Intel.
OSX.Lamzev.A

Este un virus troian care a fost creat pentru deschiderea unui backdoor.
OSX.Iservice

OSX.Iservice a fost descoperit pe 22 ianuarie 2009. Se instalează când sunt descărcate copii piratate de iWork '09 și instalează un pachet suplimentar de iWorkServices.[57]
OSX.HellRTS

HellRTS care atunci când este instalat pe OS X deschide un backdoor care permite preluarea controlului asupra Mac-urilor infectate.[58]
OSX.MAC Defender
Mac Defender este un program antivirus fals care încearcă să păcălească utilizatorii prin instalarea sa.[59] Are o variantă pentru Windows.

| Wr3nch a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Windows. Mac e inutil daca vrei sa te joci sau nu te intereseaza ceva care merge doar pe mac.

| LasleaIoan1972 explică (pentru Wr3nch):

Windows ca sistem operare cel mai nou cu procesor i7 gen 6 si cu video in procesor cand pun driveru la placa video zice ca nu e bun driver scos de ei ce tampenie de sistem de operare, de aceea urasc windows isi bate joc de clienti

| Illuminati2016 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Nepriceperea ta nu se ia in considerare ca nu sti sa alegi driver-ul corect

| LasleaIoan1972 explică (pentru Illuminati2016):

Este o aplicatie,, Intel-Driver-and-Support-Assistant-Installer.exe,, facuta expre de Intel care sa puna driverele de Intel deci nu este alegerea mea incorecta sau nepriceperea

| LasleaIoan1972 explică (pentru Illuminati2016):

Au facut update uri care au facut windows 10 sa functioneze mai prost si dupa le au retras cum numesti asta? dupa atatia ani windows 10 este inca cel mai prost sistem de operare, au scos windows 7 ca sa forteze userii sa treaca fortat la 10 noroc ca mai exista windows 8 inca destul de bun comparativ cu 10

| Illuminati2016 a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Nu e asa de bun windows 8.1 pentru ca nu prea gasesti driver la unele placi video

| Wr3nch a răspuns (pentru LasleaIoan1972):

Da vina pe Intel frate ca ei fac driver-ul, nu Microsoft. Nu e vina Microsoft ca umbli cu un procesor vechi de 5 ani.

| LasleaIoan1972 explică (pentru Wr3nch):

Am procesor Intel de 14 ani
Intel® Xeon® Processor E5450
12M Cache, 4 x3.00 GHz, 1333 MHz FSB
care functioneaza ok pe toate windows urile pe o unitate, pe alta am i7 generatia 6 care multi inca nu au procesoru asta,, vechi,,, nu am prostit sa dau 1 mie euro pe un procesor de ultima generatie ca sa fie nou, este super si generatia 6

| NotNamed a răspuns:

Windows pentru laptopuri sau pc-uri
Android pentru telefoane

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IOS si macOS au fost facute a fi usor de folosit. Fiind bazate pe Unix rareori crapa. Windows mai crapa din cand in cand si ce urmeaza dupa nu e deloc user friendly, mai ales la cate tepe se dau in lume in momentul actual.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

E subiectiv raspunsul, insa eu aleg Linux si Android.