| mishu112 a întrebat:

Care este diferenta dintre curentul alternativ si cel continuu? Bateriile folosesc numai curent alternativ? Cel de la priza este continuu?
Exista motoare speciale pentru curent continuu si motoare speciale pentru cel alternativ? Daca da, motoarele electrice pe curent continuu pot fi legate la baterii?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bateriile si acumulatorii dau curent continuu. Priza da curent alternativ. Curentul electric reprezinta deplasarea unor purtatori de sarcina electrica (electroni, ioni,) prin conductori, semiconductori, electroliti, gaze sau vid. Cand deplasarea are loc intr-un singur sens curentul este numit continuu. Curentul continuu poate fi variabil ca marime in timp fara sa-si schimbe sensul. Cand are loc alternativ in ambele sensuri si valoarea medie in timp a curentului este nula, curentul este numit alternativ. Curentul alternativ poate avea si o componenta continua si se numeste mixt. Exista motoare care folosesc numai curent continuu si moataore numai pe alternativ. Motoarele pe curent continuu pot fi le gate la baterii, acumulatori sau alimentatoare redresoare.

6 răspunsuri:
| mishu112 explică (pentru Salontanul):

Cum pot masura puterea unui motor si cum stiu daca e pe curent continuu sau alternativ? Si in ultimul rand, cum stiu de ce baterie are nevoie? Daca e in functie de putere, cum stiu ce putere are?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru mishu112):

Cum se alimenteaza: au la borne "+" si "-" pentru cele de curent continuu si semnul "~" pentru alternativ. La alternativ vei gasi si faza si nul scrise. Niciodata un motor de curent continuu nu se va alimenta la 220V sau 380 V. In general moatoarele de curent continuu se alimenteaza la tensiuni sub 50 volti. Mai si scrie pe ele. Uneori iti dai seama si dupa denumire si, in general, motoarele de curent continuu sunt mai mici. Cei care repara isi dau seama si dupa perii si bobinaj. Periile la curent alternativ sunt mai rezistente, mai mari.

| mishu112 explică (pentru Salontanul):

Si daca leg un motor de curent alternativ la o baterie, ce se intampla? Daca e destul de mare v-a functiona?

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru mishu112):

Nu, nu va functiona. Este un principiu: motorul este facut din rotor si stator. Daca nu are destul curent in stator sau rotor nu se misca. Ori pentru un motor alternativ curentul continuu nu exista. Nu-l simte cum s-ar zice. El trebuie sa aiba curent care functioneaza in ambele sensuri. Ori curentul continuu nu face asta.

| K0sti a răspuns (pentru mishu112):

Gogule, fugi la scoala taica!