| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa aflu cum sunt legate prizele din casa intre ele, in serie sau in paralel (de asemenea si cum sunt legate cele din prelungitor).
Ce fel de curent trece prin ele (continuu sau alternativ)?
Daca eu conectez un rezistor in priza, cum este conectat fata de alte rezistoare din aceeasi priza? Dar din aceeasi casa?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inteleg ca sunt putin dificile temele la fizicawinking.
Nu sunt genul care e impotriva rezolvarii temelor pe site, totusi fac diferenta intre rezolvarea unei ecuatii si o problema legata de prize. Ar fi foarte util sa intelegi diferentele dintre legarea in serie si legarea in paralel, precum si intre curentul continuu si alternativ, pentru ca sunt lucruri practice, de care te vei lovi in viata. Daca le cunosti si le intelegi vei economisi o gramada de bani.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tote se leaga in paralel. Daca s-ar lega in serie cand ai baga un aparat in priza nu s-ar alimenta. Ar trebui ca mereu toate prizele sa aiba sarme in ele ca sa consuca curentul. Curentul este alternativ. Daca conectezi un rezistor in priza nu mai poti conecta altul. Dar daca totusi reusesti ele vor fi in paralel.

| halogen001 a răspuns:

Toate sunt legate in paralel. Curentul e alternativ ~ 220V

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1.Prizele nu se leaga niciodata in serie.
2.Curent alternativ.
3.Ar trebui sa te duca capul, daca totusi nu reusesti, inseamna ca il ai degeaba.