| Tica2 a întrebat:

Care este diferenta dintre o variabila statica si o variabila nestatica dintr-o clasa intr-un limbaj de programare obiectual?

Tica2

6 răspunsuri:
| andreutz a răspuns:

Tica...eu te cred ca esti programator de meserie...bravo tie, esti destept.am vazut asta... dar hai sa nu ne laudam acum... fara nici o suparare, dar sunt convins ca intrebarea este pusa la misto...

| elena a răspuns:

Draga"Tica 2", esti specialist, de ce astepti un raspuns?
Cred, ca vrei un raspuns la "oha"...

| Tica2 explică:

E o intrebare pur si simplu, orice intrebare fie ea simpla sau complicata asteapta un raspuns.
Este una din intrebarile pe care eu le dau la interviul de angajare. Si nu sunt multi care raspuns la ea.
Un raspuns bun poate ajuta pe cineva in acest sens.
Atat intrebarea cat si raspunsul sunt puse cu scop educativ.
Sau poate nu am inteles scopul acestui site.
Calitatea intrebarilor si raspunsurilor pe acest site dau valoare.

| Tica2 explică:

@Wolv Ai picat la interviu. Ai picat rau de tot. Corect ce zici cu notiunea de "variabila publica/privata" care este diferita de "notiunea de variabila statica/nestatica".

Dar explicatiile tale sunt incorecte.

| Wolv a răspuns:

Tica2 are dreptate. Intrebarea aceasta poate sa fie de ajutor unora... Mie spre exemplu, mi-a trezit interesul si chiar am incercat sa-mi amintesc cu ce se manaca lucrurile mentionate in intrebare.
Prin urmare, voi incerca sa raspund.

Conceptul de variabila statica/nestatica nu este chiar usor de inteles. Si poate ar trebui sa mentionezi si de variabile locale/globale (private/publice) pentru ca, probabil, majoritatea celor pe care i-ai intrebat tu iti raspundeau ca o variabila statica = o variabila locala si ca una nestatica = globala (sau invers)... Dar aceste "denumiri" definesc notiuni diferite. In general statica/nestatica parca face referire la modul cum/unde este inregistrata respectiva variabila in memorie pe cand locala/globala face referire la contextul unde poate fi folosita (scope-ul).
Deci o variabila statica in principiu este memorata in acea parte a memoriei (statice) rezervate acelui segment de memorie in care este compilat scriptul respectiv (si in general nu se sterge), pe cand una nestatica este memorata in memoria alocata automat si care este intr-o stare transienta (se poate sterge, suprascrie, etc...)

Sper ca n-am incurcat chiar eu borcanele, a trecut ceva timp de cand am analizat aspectele astea si nu stiu daca-mi aduc corect amintewinking

| Wolv a răspuns:

Tica2, atunci explica-ne tu, rogu-te... nu ne mai fierbe. Chair vreau sa-mi reamintesc cum stau lucrurile.