| MarkG a întrebat:

Care este explicatia pentru faptul ca trenul reuseste sa urce o linie ferata in panta atata timp cat sinele si rotile fff lucioase nu dau senzatia ca ar fi doar frecarea!

3 răspunsuri:
| Hihowareyou a răspuns:

Salut!
In primul rand, linia ferata nu este construita pe pante abrupte. astfel, se evita alunecarea. De asemenea, trenul are o greutate mare si de aceea "apasa" pe sine, crescand frecarea dintre roti si sina. Sper ca am fost de ajutor.

| LinxCont a răspuns:

Forta de frecare depinde si de forta cu care rotile sunt apasate pe sine. Locomotiva e destul de grea si atunci forta de frecare e suficient de mare.

| NGheorghe a răspuns:

Se numește " gravitatie", "greutate" sau "forța de apăsare". Masa m ii o chestie, iar "Forța de apăsare"= mg (masa ori constanța gravitațională g=9, 8 m/s/s, nu pot scrie secunda la pătrat)