| MariusPaun a întrebat:

Care este mai buna?
Nvidia gtx 1050 4 gb sau gtx 1050 ti 2gb?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca jocul are o harta imensa (MMO de exemplu), cu foarte multe texturi de incarcat, e mai indicata prima.

Daca harta e de dimensiuni normale, sau e impartita pe nivele si nu se incarca totodata, atunci a doua varianta.
Mai ales daca e vreun shooter sau Action cu multe efecte speciale (explozii, etc).

Daca iei o placa video cu 2GB Ram si jocul are multe texturi de incarcat, va incarca restul in RAM-ul sistemului, care e mai "incet" decat RAM-ul placii video.
Ca urmare, o sa faci cunostinta cu "sfantul lag" (in functie de joc).

| costinvlad a răspuns:

Salut. GTX 1050 TI nu are 2 GB. Are 4 GB de VRAM, cealalta doar 2 GB. Deci 1050 TI. Depinde daca este Laptop. La desktop GTX 1050=2 GB si GTX 1050 TI=4 GB. recomanda GTX 1050 TI de 4 GB. Daca ai 200-400 lei in plus recomanda GTX 1060 de 3 GB fiindca este mai buna. Nu conteaza memoria Vram neaparat. Iti dau seama ca daca ar aparea GTX 1080 cu 2 GB RAM ar intrece multe placi de 2, 4 chiar mai multa memorie?

| costinvlad a răspuns:

Daca vr sa iti faci PC eu am facut un wish ieftin si are o placa video monstru. CPU decent, placa de baza buna(Decenta). Avantaje:Ii bagi tu peste 2-3 luni inca 8GB RAM dar sa fie 2666 MHz, SSD+HDD.
Dezavantaje:Doar 4 GB Ram(Nu te va deranja ca poti sa mai bagi in viitor 8GB Ram DDR4 2666MHz fiindca are 4 GB DDr4 2666MHz)
http://www.mediadot.ro/wish/&wid=69964
O sa rupa in gaming. Daca avea 8GB mai puneai 300-400 lei.

| Strepix a răspuns:

Baiatul a intrebat ceva nu sa-i explicati voi sau sa-i recomandati altceva.
Nu exista GTX 1050 de 4GB.
Daca doresti ceva bun iti recomand GTX 960 4GB care are pretul unui gtx 1050 de 2gb.

| MariusPaun explică:

Aceste componente sunt pentru laptop, inca nu m-am lamurit