| anonim_4396 a întrebat:

Exista vreo diferenta notabila intre laptopurile cu nVIDIA gtx 1050 4gb si cele cu gtx 1050 ti 4gb?

Sau sunt la fel?
Am citit pe siteul Nvidia ca gtx-urile 1050 au doar 2gb vram.

11 răspunsuri:
| CVane a răspuns:

Nu e deloc aceeasi chestie, versiunea TI e cam 20-30% mai puternica decat cea simpla, si da gtx 1050 vine cu doar 2gb fata de TI 4gb. Daca ai de ales intre cele 2 mergi pe TI.

| anonim_4396 explică (pentru CVane):

Exista si 1050 ti cu 2gb. Si unii zic ca 1050 4gb e mai buna. Deci e super confusing.

https://www.quora.com/Is-a-GTX-1050-4GB-better-or-a-GTX-1050-Ti-2GB

Si pe Youtube sunt destui care posteaza samples de jocuri pe ultra settings avand gtx 1050 4gb, si comentatorii cred ca e de fapt "ti". Sunt multi care fac confuzie.
Chiar si pe eMAG comentau unii la laptopuri cu gtx 1050 4gb, fiind configuratie excelenta pentru jocuri noi pe ultra (Far cry 5 fiind un exemplu).

| anonim_4396 explică (pentru CVane):

Si mi-au raspuns si cei de la nVidia. Cica cele cu gtx 1050 vin cu versiuni de 2gb si de 4gb.

Am mai vazut astfel de comentarii dar nu stiam pe cine sa cred.

| NushCeSaFac a răspuns:

E cam aceeasi chestie.

| FaraPenaliPeAicisa a răspuns:

Eu chiar am laptop Lenovo cu 1050 Ti.
Cu scop clar l-am ales cu acest GPU. Este indubitabil peste fratele 1050.
Inca din anii 2000 se stia mereu de Ti-ul GeForce ca fiind modelul superior al gamei.
Si lucrul asta nu se vede doar in teste sau relatările vărului de la Mizil sau din Caracal, ci si in pret, logic. Daca nu te rupi prea rau cu jocurile poti alege si varianta cu 1050 simplu fiindca duce oarecum orice joc nou chiar daca mai low. Eu chiar asa iti și recomand. Diferența de bani o păstrezi pentru un dildo ceva. Aia da joaca la Coquina. laughing Sau nu întrebai pentru tine?
Nu exista variante de 2 GB la 1050 Ti pe laptop. Doar la 1050 simplu

| anonim_4396 explică (pentru FaraPenaliPeAicisa):

Pe eMAG am vazut cateva exemple cu 1050 ti 2gb.
Deci exista, mai ales ca si cei de la nVidia mi-au recomandat un laptop cu 1050 4gb, fata de unul cu 1050 ti 2gb.
Daca nu existau si astfel de variante, imi spuneau ei ceva.

Si Lenovo Legion voiam si eu, pana cand am vazut cate feedbackuri negative exista legate de tastatura. Urma sa si intreb pe aici daca a avut cineva probleme cu un anumit model Y520 si daca se rezolva usor la service.

Problemele cu tastatura la laptopurile Lenovo sunt destul de comune. Pacat de configuratii.

| FaraPenaliPeAicisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde mă ți-au recomandat tie cei de la nVidia? Ia da link.

| FaraPenaliPeAicisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Tot Y520 am. Ce probleme sa fie cu tastatura? Ca e pe UK? Altceva? Il am de juma' de an. Mai mai dar cum ai tu darul de a primi fix cele mai eronate și inoportune informații...

| anonim_4396 explică (pentru FaraPenaliPeAicisa):

Da, fix aia e problema mea si motiv sa-l duc la service...ca e pe UK.

https://www.tpu.ro/......mai-multe/

| FaraPenaliPeAicisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am avut probleme! Si daca prin absurd vei avea contează sa fie nou si nu resigilat, altfel pnm il returnezi la garanție sa iti dea altul.
Dar repet. Detin acest model. Nu are absolut nimic. Niciun glitch ceva orice.

| anonim_4396 explică (pentru FaraPenaliPeAicisa):

Meh, sigur se rezolva problema cu o cracă sau ceva.