| sierra1 a răspuns:

Du-te pe Intel, e mai stabil

| NLS a răspuns:

AMD-ul are video mai performant, in caz ca vrei sa si joci ceva.

Stabile sunt amandoua, mai ales generatia 5000 e foarte reusita.

DAR problema celui cu AMD e frecventa mica.
Daca vrei AMD, cauta cu procesor 5500U sau si mai bine 5600U.
Atentie la RAM, dintre cele 2 propuse de tine, laptopul cu AMD e mult mai bun, pentru ca are 1 slot liber, si 8 GB lipiti de placa de baza.

Cel cu Intel, are 1 slot cu 4GB ocupat, si inca 4 GB lipiti de placa de baza.
La cel cu Intel nu poti face upgrade, la cel cu AMD poti trece fara probleme la 16GB.
Repet, nu lua acel AMD, cauta 5500U sau 5600U.

| Geo_Geo_2000 explică (pentru NLS):

Deci dintre ele mai bine iau cu i5 ca am cautat pana acum si tot ce gasesc pana in 2800 lei nu are slot liber.

| Geo_Geo_2000 explică (pentru Geo_Geo_2000):

Si sa aiba si ecran IPS

| NLS a răspuns (pentru Geo_Geo_2000):

In 2600 nu gasesti nimic mai bun nicaieri.
Exista acel Acer la 2500 RON, tot cu 1135G7, dar mi se pare ca e la fel, 4GB sunt sudati.

In aceste conditii, tu poti face upgrade la RAM fara probleme, daca scoti si vinzi placuta de 4GB existenta, dar cand adaugi alta de 8 sau 16GB, vei pierde Dual Channel, adica 30% din performanta lui.

Mai exista un Lenovo, ce are 8GB sudati si 1 slot liber, deci poti trece la 16GB usor, insa costa 2800 si vine doar cu 256GB SSD.

https://www.pcgarage.ro/......al-gray-1/

Daca ti se pare nerentabil, ia-l pe cel propus de tine in al doilea link.