| Believe9 a întrebat:

Care sunt bibliotecile in C++? Sunt cele de genul iostream.h, stdio.h, iar functiile sunt de exemplu: scanf, printf? As vrea daca puteti sa imi explicati cum sta treaba cu bibliotecile(clasele) si functiile.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da alea sunt bibliotecile si alea sunt functiile.

bibliotecile contin practic definitia functiilor care pot fi apelate oriunde este inclusa biblioteca respectiva. Nu confunda bibliotecile cu clasele

1 răspuns:
| AlbertEinsteinman a răspuns:

Limbajul de programare C++ dispune de un set foarte bogat de functii predefinite. Aceste functii sunt grupate in functie de scopul lor in mai multe categori. Pentru a degreva munca utilizatorului de astfel de declaratii, aceste functii au fost introduse in fisiere speciale care sunt incluse la inceputul programului. Aceste fisiere poarta denumirea de fisiere header si au extensia.h(de exemplu stdio.h). In aceste fisiere header se află prototipurile functiilor, definitii de constante necesare acestor functii, structuri utilizate de copiator precum si alte informatii folositoare. Functiile din biblioteca C++ pot fi grupate in următoarele categorii:
1. Functii pentru alocarea dinamica aflate in stdlib.h
2. Functii diverse aflate in stdlib.h
3.Functii video pentru modul text aflate in cono.h
4.Functii video pentru modul grafic aflate in gaphics.h
5.Functii pentru siruri si caractere aflate in tring.h, ctype.h
6.Functii de intrare-iesire aflate in stdio.h
7.Functii matematice aflate in math.h
8.Functii de timp si data aflate in time.h