| Ciocinta_Alexandru_1976 a întrebat:

Care TV e mai fain în opinia voastra curbat sau drept? Argumentați răspunsurile?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Drept

Răspuns utilizator avertizat
| JicaContra a răspuns:

Curbat, EVIDENT, crezi ca aia care s-au chinuit sa il curbe, au facut-o de placerea, asta, fetisul de a avea lucruri curbate?!?

ce inseamna curbat: daca TV-ul e destul de mare SI tu stai la pozitia optima (cauta pe google) atunci distanta intre ochi, centrul si marginile TV-ului sunt egale, deci ai o experienta vizuala mai buna!

asa ca, cine ti-a raspuns cu "drept" e total pe dinafara, imi pare rau sa o spun

| Panamax a răspuns:

Depinde de marime si de distanta de vizualizare.
Ideea este ca distanta de la ochi la ecran sa fie constanta.

| morfeo a răspuns:

Drept. Am avut un Samsung curbat, tot ecranul era plin de screen bleeding si l-am returnat.

| dnzzzzzzzzzzzzzzz a răspuns:

Curbat, în mod scalar. Diferența dintre un flat si un curved este acel depth, imaginile par mai adânci, poți percepe distanța. Singura chestie nașpa la curbat este că trebuie sa stai în centru, sa ai marginile la distante egale, daca te uiți dintr-o parte o sa se vadă aiurea, o parte mai întunecată și alta mai luminoasa. Televizoarele curbate sunt mult mai bune pentru un home cinema însă atenție la poziționare

| Evaluator a răspuns:

Pentru TV, drept. Pentru monitor? Curbat.