| calin88 a întrebat:

Cartela Dolce/Digi trebuie sa fie decodata pentru a merge in strainatate?

Răspuns Câştigător
| Baton a răspuns:

Cartelele de receivere nu se decodeaza.Trebuie sa pui antena de satelit pe care o ai pe satelitul unde se afla programele care le vrei.Pentru dolce se foloseste satelitul Hellas Sat 2 la 39.0°E,iar pentru Digi se pune antena pe Thor 6 sau Intelsat 10-02 la 0.8°W.Abonamentele le platesti din strainatate prin transfer bancar sau ceva de genul sau daca ai pe cineva in tara ii lasi/trimiti bani sa plateasca facturile.

2 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Trebuie sa ai cu tine insa receiver-ul de aici. Vezi ca Dolce se prinde mai prost, daca nu ai inca ia-ti de la Digi

| midal a răspuns:

Eu locuiesc in strainatate.Am comandat din tara tot ce trebuie ca sa vad programele romanesti(cartela, decoder, si antena), Cartela este decodata de ei.Cand faci comanda trebuie sa le zici ca locuiesti in strainatate si ei fac totul, tu doar trebuie sa instalezi antena.Deci iti trebuie decoder cartela poti sa montezi si alta antena.Eu am instalat singur antena.Pentru dolce este un pic mai greu dar sigur o sa reusesti.