| anonim_4396 a întrebat:

Cate resurse consuma windows vista home premium fata windows xp? Am auzit ca, consuma cel mai putin din toate versiunile de vista, asa e? O, da si sa nu uit... E mai bun windows vista home premium decat windows xp sp3 si in ce fel e mai bun?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu consumă mai multe resurse, ci știe să le folosească mai bine. Preîncarcă fișierele necesare aplicațiilor folosite cel mai des în memoria RAM pentru a le executa mai rapid, motivul pentru care vedeți voi în task manager o grămadă de RAM ocupat și săriți în sus de parcă v-ar fi împins un ac în fund.
RAM-ul se eliberează instant când o aplicație are nevoie de el (de exemplu, un joc).
Vista (și 7, mă văd nevoit să repet, Vista SP1 = Windows 7, au același nucleu!) știe să lucreze mult mai bine cu resursele și se mișcă MULT mai bine decât XP pe un sistem performant (performant = o unitate desktop de >1000 de lei achiziționată în zilele noastre, nu acum 5 ani).
Dar pe partea de resurse, ordinea e așa: Starter, Basic, Premium, Business, Ultimate/Enterprise.

9 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Vista nici nu merita bagat in seama! Windows XP sau Windows 7 sunt cele mai bune sisteme de pana acum de la Microsoft.

| alex2009 a răspuns:

Vista consuma mai multe resurse decat xp dintre cele doua vista si xp eu prefer xp

| antonius74 a răspuns:

Evident, mult mai mult. Nu consuma cel mai putin dintre toate, cel mai putin consuma Windows Vista Start, urmat de Business, Home Basic si abia asta.
Daca e mai bun depinde la ce ai nevoie de el, totusi iti recomand mai degraba XP SP3 sau Windows 7, cum zice si @kratos.

| ToxiKat a răspuns:

Nu e mai bun win vista home premium decat xp sp3 deoarece win vista home premium este dotat mult mai putin decat xp....si da, windows vista home premium consuma mai putin decat celelalte versiuni dar nu merita instalat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Glumesti? Vista mai putin ca XP-ul. Vista consuma cel mai mult dintre toate pana si Windows 7 este bine optimizat dar si el consuma mai multe ca XP-ul. XP-ul e un OS Invechit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Windows vista e cel mai bun. xp e de tot rasu mai ales cum merge si ce grafica are nu vreau sa dezamajesc pe ceilalti care utilizeaza xp dar recomand tuturor sa cumpere un sistem de operare vista, si dupa care sa va dati cu comentariile vista e cel mai bun sistem de operare cumpara si convinjete vista e cel mai bun.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stai linistit o sa iti mearga bine nu trebuie cine stie ce calc performant uite [img]http://host.woxgames.com/images/47787980668290720559.png[/img] al meu;))

| ANDMINE a răspuns:

Eu am urmatoarele resurse : procesor AMD de 2, 610; HDD 250 GB; placa video de 512 (32 biti); 2GB RAM si as vrea sa-mi bag windows 7...nu o sa am probleme nu?

| fakeen a răspuns:

Am un sistem cu 1. 5gb ram 80gb hard 2200AMD procesor placa video 128.Merita sa imi bag vista? Vreau un windows care consuma cat mai putine resurse. va rog daca stiti ajutati-ma