| berlin a întrebat:

Cateva detalii despre linux cum se comporta e la fel ca windows cum se instalează?

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Deja daca ai intrebat cum se instaleaza e clar ca nu te pricepi mr.
Studiaza tutoriale de pe net si vei afla. Este mult mai complicat decat windowsul de aceea este si preferat de hackerii profi pentru ca are multe chestii care nu se gasesc pe windows.Cat despre capitolul securitate stati linistiti exista malware si pentru linux si pentru windows si pentru Androidwinking

Răspuns utilizator avertizat
| Andersen2k18 a răspuns:

Dupa parerea mea Linux e un sistem de operare mult mai complicat de cat Windows-ul.Nu cred ca merita sa-l instalezi.

| Skippy223 a răspuns:

Linuxul are mai multe variante (numite distributii -sau distribution, prescurtare distro).
Linux ca sistem de operare este foarte bun, flexibil si securizat, din punct de vedere al virusilor.

Acuma, exista mai multe distributii, cum spuneam.
Printre gramada de distro-uri, cel mai comercializat este Ubuntu, care este frumos din punct de vedere estetic, are functii la fel ca si Windows si merg o mare parte din jocuri. Iar cele care nu merg, in general exista solutii.

Exista Gentoo, Arch Linux, Debian, Mint Cinnamon, elementory OS etc. care sunt mai mult sau mai putin folosite de programatori, sau amatori cu putina experienta deoarece si instalarea este mai complicata (nu la toate, ex Mint Cinnamon, Debian au o instalare usoara, in schimb Gentoo si Arch Linux necesita cunostitne solide in UNIX)

Precizez ca fiecare din distributii au pagini Wiki si comunitati dedicate lor. Acolo gasesti tot ce vrei, si poti sa pui intrebari, si sa comunici cu alti utilizatori. Utilizatorii Linux fac parte dintr-o comunitate.

| berlin explică (pentru Skippy223):

Se instalează mai greu ca windows 7sau 8 ssu 10?

| Skippy223 a răspuns (pentru berlin):

Ubuntu este foarte usor de instalat, poate la fel de usor, sau mai usor decat Windows.
Intri pe site, si scoti versiunea care o doresti tu (64 sau 32 si ai optiunea sa donezi o suma de bani inainte de a-l scoate, ca sa sustii compania. Daca nu, nu e nimic, il descarci si de acolo daca nu te descurci, cum s-a precizat, sunt tutoriale pe Youtube care iti explica pas cu pas ce sa faci.
Floare la ureche.

| Silent3025 a răspuns:

Mie mi se pare de complicat (uneori trebuie sa bagi comenzi in terminal pentru anumite lucruri). Dar pentru ce iti trebuie? vrei un sistem de operare gratuit? poti pune si ANDROID pe PC mai exact poti pune Remix OS sau Phoenix OS

| Skippy223 a răspuns (pentru Silent3025):

Android este bazat pe Linux.

| Silent3025 a răspuns (pentru Skippy223):

Stiu! dar e mai usor de utilizat tinand seama ca mai toti au Android pe telefoane!
Vad ca te pricepi mai bine la Linux, exista vreo distributie in care poate fi folosite doar comenziile din interfata grafica fara sa mai fie nevoie de comenzi in terminal?

| Skippy223 a răspuns (pentru Silent3025):

Ubuntu este un distro care poate fi folosit fara comenzi din terminal.
Este un plugin numit nautilus care elimina nevoia de a folosi sudo pentru a accesa un document ca administrator, si in schimb adauga o interfata grafica.
Spun Ubuntu pentru ca este vandut ca sistem de operare in unele laptop-uri si calculatoare - este optimizat din fabrica.

Si Windows cere folosirea unui terminal (command prompt) ca sa rezolvi unele probleme.

| Silent3025 a răspuns (pentru Skippy223):

Cred ca o sa instalez si eu Ubuntu in Dual-Boot cu Windows 7 sa vad daca ma obisnuiesc cu el.
Am vazut ca unele distributii cer scrierea de comenzi in terminal pentru lucruri simple, credeam ca toate sunt la fel!

| Silent3025 a răspuns (pentru Skippy223):

Cred ca am gasit si solutia prin care sa instalez Ubuntu simplu direct din Windows fara sa ma complic prea mult, vad ca Wubi ma ajuta sa instalez Ubuntu ca si cum as instala o aplicatie normala in Windows fara shrink la partitie etc. O instalare normala era mult mai complicat!

| Silent3025 a răspuns (pentru Silent3025):

Pentru cine vrea sa instaleze usor Ubuntu in dual boot cu Win 7 gaseste Wubi aici http://www.softpedia.com/get/System/Boot-Manager-Disk/Wubi.shtml

| Skippy223 a răspuns (pentru Silent3025):

Partea care creeaza confuzii este cu adevarat partitionarea memoriei, in rest nimic complicat.
Dar da, Wubi iti ofera optiunea sa selectezi cata memorie doresti sa aloci.
Sa il folosesti sanatos, cum se spune!

| Silent3025 a răspuns (pentru Skippy223):

Din pacate nu am reusit sad se instaleaza Ubuntu dar cand da sa porneasca se face ecranul negru si asa ramane.
Probabil are probleme cu "placa video" care e incorporata (Intel HD)
am incercat comanda "nomodeset" si nu o recunoaste

| Skippy223 a răspuns (pentru Silent3025):

Nu vreau sa facem Off topic, dar incearca si acpi=off, si nolapic.