| anonim_4396 a întrebat:

Cati mb are placa video intel gma x4500hd?

1 răspuns:
| zuzanebuna a răspuns:

Hi!
Se apropie craciunul si vreau sa imi fac cadou un laptop Din cate am vazut, mai toate notebook-urile in jur de 2100-2300RON au un dual core la 2GHz(fie Pentium, Core 2 Duo, Athlon sau Turion), 2GB DDR2, S-ATA de 250GB. Toate bune si frumoase. In final problema se reduce la placa video. Deocamdata am in vedere Intel GMA X4500 MHD si ATI Radeon HD3200. Nu am gasit foarte multe detalii. Din cate am inteles, 4500MHD nu are memorie dedicata, doar shared.
Pe de alta parte, am gasit un Acer Aspire 5535 care are 3200HD cu 256MB dedicati (, ). Insa nu stiu prea multe despre aceasta placa. Ea nu figureaza pe site-ul celor de la ATI. Am gasit pe site-ul urmator ca procesorul sau grafic deriva din HD2400, ca nu are memorie dedicata(?! ---> ), dar i se pot adauga chip-uri de memorie si astfel poate fi transformata intr-o placa video dedicata. In momentul de fata sunt putin confuz: placa aceea are memorie dedicata sau nu? Poate ma puteti ajuta si imi puteti da mai multe detalii despre cele 2 placi video.
http://www.notebookcheck.net/ATI-Radeon-HD-3200.9591.0.html
Site-ul pe care am vazut notebook-ul este: http://www.domo.ro/IT_&_C/Calculatoare... e_5535-604G25Mn am gasitoo si eu