| SonicAndrei a întrebat:

Caut un monitor 4K bun pentru editări foto-video și puțin pentru gaming. Care din următoarele 2 variante credeți că ar fi mai potrivită?
a) panou IPS, culori 90% DCI-P3 (112% sRGB), certificat HDR400
b) panou MVA, culori 98% DCI-P3 (135% sRGB), certificat HDR600

Știu că HDR400 nu e cine știe ce, dar varianta „a" este IPS. Totuși, „b" oferă teoretic o gamă mai bună de culori și de contrast. Ce e mai important pentru calitatea imaginii? IPS sau 98% DCI-P3 + HDR600?

Las și linkurile cu modelele exacte:
a) https://altex.ro/......MPV0EE001/ acesta e puțin mai bun pentru gaming și are preț mai bun
b) https://www.cel.ro/......yPTQuMA-l/ acesta are avantajul că e mai mare
PS: bugetul e în jur de 2000 lei

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă ești in bani, ia-l pe ăl' mai scump

| SonicAndrei explică (pentru sierra1):

Mai scump nu înseamnă neapărat mai bun. Nu vreau nici să întind prea mult bugetul pentru un monitor (am găsit monitorul „ideal" dar la 4000 lei; și deja 2000 lei mi se pare o sumă considerabilă).

| sierra1 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Baftă

| SonicAndrei explică (pentru sierra1):

M-ar ajuta un răspuns pertinent, adică un sfat de alegere a tehnologiei.