| anonim_4396 a întrebat:

Ce antivirus imi recomandati pentru un PC cu 1GB RAM, procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core 4200+ 2.21 si Windows 7? Dau funda.

Pe vremea cand aveam Windows XP foloseam Bitdefender, dar mi-e frica ca nu prea o sa imi mearga prea bine Bitdefender in Windows 7 tinand cont ca si in XP imi cam incentinea PC-ul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa fim intelesi ca niciun antivirus nu gaseste ce e programat sa bageasca altul. Adica un antivirus poate gasi un model de virus dar celalat nu poate.Nu exista un antivirus„cel mai bun„. Unii antivirusi gaseste un virus, altii nu gaseste, si invers.de exemplu cel mai popular antivirus nu gaseste ceea ce gaseste malware antimalware. Ai inteles. Pentru protectia on line, atunci cand descarci ceva sau navighezi pe siteuri si nu vrei sa dea voie la paginile considerate ca fiind de atac, Kaspersky antivirus e unul din cel mai „bun".Dar consuma resurse. Dupa cum am mai zis, numai win 7 iti consuma cei 1 giga ram.Un antivirus iti va bloca sistemul de tot. Daca vrei protectie, poti scana on line la doua trei zile.Scrii „eset scan on line" e google, trebuie sa descarci acel exe. si apoi daipe scanare.ori de cate ori vei scana, trebuie sa descarci acel foarte mic exe.
Dar eu zic ca cel mai bine este sa descarci kasperky resque disc, il pui il arzi pe un dvd si la pornirea pc-ului iti va scana de pe dvd.
Nu iti recomand sa stai fara antivirus dar practic iti va bloca sistemul un antivirus acum, pentru ca nu are destui rami sa consume si el.Asta e, ori mai adaugi 1giga ram, ori te intorci la xp si pui un antivirus gratuit. E lipsa de rami.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Http://www.faravirusi.com/category/d/licente-gratuite/
hai sasi povestesc ceva, duminica mi-am instalat Kaspersky Anti-Virus 2015 eu am 512 ram si a mers bine adica nu imi facea ce facea altele cu windowsul, desigur ca nu mergea stralucit dar parerea mea pe un 1 gb va merge bine mai ales ca e licenta de 3 luni sau am incercat si panda could nu l-am simtit in pc licenta 6 luni, Bitdefender nu recomand pentru un 1 gb

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu imi trebuiesc cu licenta, vreau antivirusi free.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu ofera asa mare protectie,pai ai avast,avg, comando, panda could. avira ca free si Bitdefender, alege care vrei, eu as merge pe comando

| Frank51 a răspuns:

Eu am Eset Nod32 Antivirus 7 de mai bine de 6 luni, am pus nume si parola luate de pe internet(e legal) si nu am avut probleme de atunci, si stai linistit, in idle iti ia cam 3mb de ram, nu ai treaba, este si in romana.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Unde dracu ai gasit tu nume si parole bune? mie nu mi-au mers niciunele din cele gasite pe net?

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Are rost sa iti mai spun acum? happy

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Da, bineinteles!

| Frank51 a răspuns:

Dovada ca(,)consuma putin - http://bit.ly/1tpWMGI

Link catre download - http://bit.ly/1lFxzph

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu iti recomand niciun antivirus pentru ca ai doar 1 giga ram si abia o sa se miste windows-ul 7. Daca vrei free si sa scanezi doar cand vrei tu adica sa nu il ai activat in browser on sau cum se zice poti descarca malwarebytes antimalware si imediat intri in setari sa dezactivezi modul protectie on line.
Un antivirus usor care ar merge este nod 32 dar trebuie activat cu licenta, ala cred ca o sa-ti mearga si in browser. Repet, la 1 giga ram si win 7, un antivirus iti va ingheta sistemul chiar daca ai procesorul mai mare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Chiar si un AVG Free sau ceva de genul mi-ar "ingheta" sistemul?
Baiatul care mi-a reinstalat Windows-ul mi-a bagat Microsoft Secutity Esentials, acela e antivirus bun sau nu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Bun si cum dezactivezi protectia on line?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din setarile antivirusului, la protectia on line dai of sau debifezi.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Poate scrie protectia in timp real,on,sau cum scrie acolo,debifezi. Daca iti va merge sistemul greu cu antivirus, poti scana periodic on line, scrii pe google eset scan o line, te va pune sa descarci un exe mic, care va fi valabil numai pentru o scanare.Scanezi on line, apoi mergi si stergi acel exe din descarcari.totusi e mai bine sa ai unul al tau in pc si sa scanezi cand vrei.

Eu am fost pe faza pe site-ul moca soft, daca stii, ca vin reclame de la ei pe facebook si am descarcat un antivirus bitdefender cu licenta de sase luni, mi-a dat licenta prin email. Poti vizita site=ul mocasoft sa vezi ce antivirusi gratuiti mai au ca oferta. Pana atunci da-i cu malwarebytes antimalware ca e gratuit dar dezactiveaza modul „in timp real„. Bafta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

In legatura cu Kaspersky Resque Disc de care imi ziceai sa-l pun pe dvd.
Neaparat pe dvd, nu se poate pe un stick? Nu exista nimic de genul asta si pentru stick?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Kaspersky rescue disk este o imagine iso pe care o descarci si copii pe un dvd imediat, fara a umbla cu alte programe sa faci imagine iso din file.Deci kasperky rescue disc vine gata facut bootabil numai sa-l copii pe dvd.Bineinteles ca poti sa descarci un kaspersky sau alt antivirus si s faci stick boot-abil cu vreun program ceva. Am inteles ca nu se ruleaza bine de pe stick boot-abil si plus de asta trebuie sa umbli in bios sa pui stick-ul pe locul intai ca la pornire sa ruleze din stick.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Atunci il voi pune pe dvd.
Dar as prefera sa imi pun Bitdefender rescue cd. Cel de la kaspersky e mai bun ca cel de Bitdefender?
Oare cel de la Bitdefender mi-ar merge si pe un pc asa slab ca al meu?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce sa zic, nu l-am avut.E bun dar daca il lasi sa actualizeze baza de date. Odata ce ai descarcat bitdefender rescue disk si l-ai scris pe disk el scaneaza de cati virusi stie. Asta e diferenta de resue disk si unul instalat in calculator.Cel pe dvd are avantajul de scaneaza imediat din bios, e folositor atunci cand un virus iti ingheata sistemul si nu mai poti face nimic.Insa ar fi recomandat sa ai si un antivirus instalat in calculator pentru a-si inoi baza de date adica de alua la cunstinta si cu noile forme de virusi care vor aparea ceea ce rescue disk scaneaza doar oentru ce stie el.
Una peste alta e bine sa ai si pe dvd dar si in pc,activat on line sa nu te lase sa intri pe siteuri dubioase/ORICE fisier descarcat,program descarcat din internet, il scanezi intai si apoi instalezi. orice fisier de uzica, orice stickde memorie bagat in pc-ul tau, il scanezi. Deci, amandoua e bine sa le ai si rezue disk dar si unul instalat.
Vezi cati giga ram ai la sistem ca sa ne putem da seama daca e bine sa ai si un antivirus instalat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa fim intelesi ca niciun antivirus nu gaseste ce e programat sa bageasca altul. Adica un antivirus poate gasi un model de virus dar celalat nu poate.Nu exista un antivirus„cel mai bun„. Unii antivirusi gaseste un virus, altii nu gaseste, si invers.de exemplu cel mai popular antivirus nu gaseste ceea ce gaseste malware antimalware. Ai inteles. Pentru protectia on line, atunci cand descarci ceva sau navighezi pe siteuri si nu vrei sa dea voie la paginile considerate ca fiind de atac, Kaspersky antivirus e unul din cel mai „bun".Dar consuma resurse. Dupa cum am mai zis, numai win 7 iti consuma cei 1 giga ram.Un antivirus iti va bloca sistemul de tot. Daca vrei protectie, poti scana on line la doua trei zile.Scrii „eset scan on line" e google, trebuie sa descarci acel exe. si apoi daipe scanare.ori de cate ori vei scana, trebuie sa descarci acel foarte mic exe.
Dar eu zic ca cel mai bine este sa descarci kasperky resque disc, il pui il arzi pe un dvd si la pornirea pc-ului iti va scana de pe dvd.
Nu iti recomand sa stai fara antivirus dar practic iti va bloca sistemul un antivirus acum, pentru ca nu are destui rami sa consume si el.Asta e, ori mai adaugi 1giga ram, ori te intorci la xp si pui un antivirus gratuit. E lipsa de rami.

| bogdanz04 a răspuns:

Recomand Avira, Avast si Microsoft Security Essentials

| AlexCiobi a răspuns:

De ce ai nevoie de antivirus?
Mai ales ca ai windows 7 care ocupa maxim 512 mb sa zicem asa
Si in plus antivirusul nu face nimic te asigur eu. Am avut antivirusul avast si tot aveam Virusi nu facea nimic.
Eu iti zic sa nu iti iei niciun antivirus

| Bogdanys a răspuns:

Avast. Este cel mai bun antivirus si e gratis.