| CyberDune28 a întrebat:

Ce are lumea cu Bill Gates? Stiu ca e filantrop. A copiat sistemul de operare de la Steve Jobs, ca el l-a facut primul, nu?

20 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Pentru ca exista unii, niste idioti, puturosi, needucati, analfabeti functional, care dupa ce ca nu sunt in stare sa faca nimic, se mai ghideaza si dupa principiul "sa moara si capra vecinului".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un miliardar lepros, ce crezi ca are lumea cu el? Trebuie sa te cobori foarte jos din punct de vedere moral sa ajungi asa bogat

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

De fapt "leprosi" sunt cei care se plang toata ziua ca sunt vai de mama lor. Puturosii si analfabetii.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumea are fix ce ai si tu cu el, invidie maxima.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vrea să ne cipeze și să ne controleze în masă prin drăcovenia de rețea 5G.

| 4ndr33y a răspuns:

Cei care il vorbesc de rau pe Bill Gates sunt niste inculti. El a facut cele mai multe si mari actiuni cariabile impotriva foametei si secetei din zonele defavorizate ale Africii.
O buna parte din avere a donat-o cercetarii medicale.

| eugenl a răspuns (pentru 4ndr33y):

Mai cauta un documentar sa vezi cu adevarat ce se afla in spatele filantropiei si ce a declarat el in anul 2014. Deschide ochii.

| 4ndr33y a răspuns (pentru eugenl):

Eu am urmarit suficiente documentare, nu am nevoie de interviuri trunchiate si nici voi n-ar trebui sa va uitati la aleawinking

| BIoody a răspuns:

Stai ce?
Ce sistem a copiat?
Bai Bill Gates a fost programator si alaturi de Steve Wozniak au dezvoltar sistemul de operare windows sub filiala Microsoft in 1985
Lumea care vorbeste de bill gates de rau nu stiu mai nimic de el, stiu doar ca a fost cel mai bogat om all lumiii, si inca e unul dintre cei mai bogati insa lumea mananca mult rahat si nu stie mai nimic vorbesc ce aud la altii numai sa nu taca...

| BIoody a răspuns (pentru BIoody):

Iar de la Steve Jobs doar a achizitionat compania Apple dupa ce acesta a decedat in 2011.

| suntserios a răspuns (pentru BIoody):

Serios?
pe TPU tocmai s-a facut fuziunea secolului Microsoft + Apple.

Serios acum, de cand a preluat Microsoft pe Apple?

| BIoody a răspuns (pentru suntserios):

Nu Microsoft a preluat Apple, Microsoft e o corporatie, Apple e alta.
Am zis ca Bill Gates a achizitionat Apple man.

| suntserios a răspuns (pentru BIoody):

Serios? Când și cât a dat pe Apple?

| BIoody a răspuns (pentru suntserios):

Apple SA e o societate pe actiuni,
Asa ca nu a cumparat "tot aplle-ul in sine"
Dar incepand din 1997 pana in prezent, a cumparat actiuni invaloare de 150 de milioane de dolari, revendicandu-si pana in prezent pana la 48% din actiunile pe care Apple le detine astazi.
Din pacate Tim Cock detine mai multe actuini decat gates la Apple.
Sursa: https://i.imgur.com/DInxLJK.png

| suntserios a răspuns (pentru BIoody):

Ai citit tu ceva, dar nu ai înțeles nimic.

Bill gates a detinut pâna la 1 milion de acțiuni la Apple. Adică undeva la 0.03% din totalul acțiunilor de la Apple.

Tim Cook deține în prezent 800.000 acțiuni la Apple adică vreo 0.02% adica mult mai puțin că Gates Foundation.

Si ghici ce Gates a vândut toate acțiunile pe la inceputul anului.

Cel mai mare investitor la Apple are doar 7% din acțiuni și nu Gates.

Așa ca poate mai explici odată cum a achiziționat Gates Apple de la Steve Jobs.

| eugenl a răspuns (pentru BIoody):

Tu tii cu ursu? Atat Bill Gates si Steve Jobs nu au fost programatori, au fost antreprenori, afaceristi. Colaboratorii lor au fost adevaratii programatori.

| Kamiyashiro a răspuns:

În anii 80, un tânăr necunoscut ajunge să semneze cu IBM un contract prin care firma sa urma să livreze sistemul de operare pentru computerele companiei. Firma tânărului își vinde sistemul de operare și altor proaspăt intrați pe piața computerelor personale, crește în valoare și ajunge cea mai valoroasă firmă din lume, iar proprietarul său cel mai bogat om din lume. Retras din activitatea sa de bază, miliardarul se dedică activităților de binefacere. Și nu așa, la modul banal, ci își bagă aproape toată averea în diverse societăți de binefacere.

V-ați spus că, iată, visul american există. Pornești de jos și ajungi miliardar fără ca nimeni să nu aibă nimic cu tine.
Bill Gates. Toată lumea crede biografia prezentată romanțat, rămânând cu impresia că bietul Bill era un student rupt în fund care a avut noroc și a devenit miliardar. Aiurea, băiatul era putred de bogat. Tatăl său era avocat de succes, iar maică-sa era membră în board-ul First Interstate BancSystem. Așadar nu era vreun venit cu pluta. Dacă la Soros sursa financiară s-a numit Rockefeller, în cazul lui Gates „binefăcătorul" avea numele Thomas Watson Jr. Știu, nu vă spune mare lucru, dar el era șeful colosului IBM. În anii 70 IBM a început cercetările la ceea ce se numea „Project Chess"(PC), vizând lansarea calculatoarelor personale. Watson i-a încredințat firmei lui Bill Gates un contract vizând executarea unui sistem de operare numit Disk Operating System(prescurtat DOS). În fapt era un contract de outsourcing, Microsoft urmând să construiască sistemul de operare contra sumei de 430000$, o sumă imensă în acele vremuri. Partea interesantă era că în contract se prevedea explicit că Microsoft are dreptul să licențieze MS-DOS și altor producători de calculatoare personale. Să ne înțelegem, IBM nu era un butic, ci o corporație imensă, cu avocați străluciți. Orice avocat s-ar fi sucit în fața unei asemenea clauze: dacă dau banul pe un produs, produsul rămâne al meu! Nu vă gândiți că dezvoltarea sistemului de operare era ceva complicat pentru IBM. Mult din codul low level fusese deja produs de IBM și a fost preluat de Microsoft. Translatat în termeni colocviali, contractul dintre IBM și Microsoft suna cam așa: „Ia tu găina care face ouă de aur, dar îmi promiți că-mi dai primul ou, iar apoi faci ce vrei cu ouăle". Așadar, un alt început ciudat.

Destinul ulterior al lui Bill Gates îl cunoașteți. A avut ceva probleme juridice însă, cu toate că era în culpă, a fost iertat în mod surprinzător. Pentru monopolizarea pieței Microsoft ar fi trebuit împărțit în două. Nu s-a întâmplat așa. Doar Bill Gates a dispărut de la conducerea companiei și, treptat, asemeni lui Soros s-a îndreptat spre faptele de caritate. În timp ce Soros răspândea „democrația", Gates a început să răspândească „sănătatea", devenind principalul artizan al vaccinării. Probabil vă gândiți că-s banii lui, așadar poate face ce vrea. Problema e că banii într-adevăr sunt ai lui, dar el i-a băgat acolo pentru a-i multiplica. În timp ce fundațiile sale militează pentru vaccinare, alte investiții se află în zona farma, întâmplător pe-acolo pe unde se produc vaccinuri. Astfel, arma ONG se pune în slujba investiției. Mai mult și absolut întâmplător, fundațiile lui Gates lucrează în coordonare cu... Departamentul de Stat. Oups, iar încep să iasă scheleții din dulap.

Mai mult, Gates are și înclinații ecologice, intrând în mafia verde. Acum, prin intermediul fundației sale vrea să experimenteze o tehnologie de reducere a încălzirii globale: un fel de vaccin pentru planetă. În fapt e vorba de o altă chestie dubioasă în care are sprijinul absolut al serviciilor secrete.

Iată cum cade tencuiala lăsând să se vadă faptul că, în spatele marilor personalități nu se află nimic. Exact precum politicienii, marii miliardari ai planatei nu sunt decât niște actori, având în spate adevărații păpușari. Doar dacă n-ai făcut niciodată un business ai impresia că banii se fac atât de facil, că poți să sari din poziția de rupt în c*r în cea de miliardar. Nu mai fiți naivi! Nimeni nu vă vrea binele. Și cu atât mai puțin sistemul de măști și păpuși făcut fix pentru a vă induce iluzii și a vă lăsa să trăiți în eroare. Nu vă mai lăsați păcăliți!
https://trenduri.blogspot.com/2021/01/papusile-prezentului.html

| BIoody a răspuns (pentru Kamiyashiro):

Bill nu era sarac, parinti lui erau instariti am citit o carte scrisa de steve acum vreo 10 ani despre formarea lui ca si partener.
Restul mi se pare cam irelevant, daca cineva cu atatia bani are dorinta si puterea sa creeze ceva mai bun ar face-o si de ce nu pana la urma.
Ma tot intreb de cei care sustin teorii conspirationale se intreaba vreo data de ce ar vrea cineva sa faca rau altcuiva?
Da e adevarat ca noi suntem produsul dar asta e, nu e doar bill implicat asta e o chestiune mai veche.

| Kamiyashiro a răspuns (pentru BIoody):

@Bloody: "Bill nu era sarac "

Daca mie mi-ai răspuns asta și scrie in acel text de articol: "băiatul era putred de bogat. Tatăl său era avocat de succes, iar maică-sa era membră în board-ul First Interstate BancSystem."
Și că a primit moca tot de la IBM. Și că apoi pozează în visul american. (adica din sărac ajungi miliardar). Deci asta are lumea cu el.

Cred ca ai activat citire rapidă și ai sărit rândurile.

| BIoody a răspuns (pentru Kamiyashiro):

Am sarit contectul pentru ca ai scris multe aberati fictive din presa care nu au nimic de aface cu realitatea.
1. nu a primit moca tot de la IBM, a colaborat cu ei, lucrat pentru dezvoltarea unui sistem de operare
2.In nici un caz nu era putred de bogat, familia era instarit a insa nu putred de bogata.