| tiby93 a întrebat:

Ce as putea face in legatura cu cool-erul de la placa video? Adica se invarte foarte incet si se incinge placa. Inafara de a schimba cooler-ul ce sa fac? Nu cred ca e vorba de prafthinking

3 răspunsuri:
| iulyan a răspuns:

Ai mai putea face o chestie...ai putea sa downloadezi un program de pe net ca un GPU-z...si reglezi de acolo viteza sau daca ai Nvidia sau ATI poti doar prin driverul de la placa de baza sa setezi viteza, dar daca nici asta nu merge trebuie sa o schimbihappy

| smartalogu a răspuns:

Rulmentii sau lagarele sunt uzate. Foarte posibil face si un zgomot infernal. Eu zic asa. Demontezi cu grija coolerul de pe placa video, demontezi apoi ventilatorul de pe cooler, stergi bine bine de praf coolerul. Dupa care pe spatele ventilatorului ai un actipild. Il dezlipesti, scoti dopul de e sub actipild, scoti cu grija siguranta de la rotor, pe care o pui deoparte pentru ca iti mai trebuie, apoi scoti rotorul afara apasand usor pe el. Cureti bine bine cu spirt sau cu apa de toalete (NU DIN TOATETA, de toaleta) (are alcool in ea si se evapora foarte repede). dupa care ungi bine bine si rotorul si statorul cu niste ulei pentru mecanisme fine. Ansamblezi totul la loc cum ai dezansamblat si ar trebui sa mearga putinel mai repede. Beleaua e ca asta e o solutie temporara. Mai devreme sau mai tarziu tot o sa iti trebuiasca un cooler nou. Si ca sa nu zici ca sunt rau uite iti recomand si unul foarte bun (mi-am luat eu saptamana trecuta si e super silentios si super bun):http://www.emag.ro/......2%28DIY%29 Sper ca ti-am fost de folos. O zi buna in continuare.

| ٳ ٴٳ ٴ !ńα ßáäá''ђђ ٳ ٴٳ ٴ a răspuns:

Daca nu e din cauza prafului v-a trebui sa-l schimbi. Altceva nu ai ce sa faci. Nu cred ca sunt asa de scumpe