| anonim_4396 a întrebat:

Una bucata nelamurire am si eu. De ce mi se incinge procesorul la PC? Tindand cont ca l-am curatat de praf, i-am pus cooler nou, dar el tot sta in 80 de grade de cum il pornesc. Ce problema ar putea sa aiba? E de la el sau de la placa de baza?

8 răspunsuri:
| vladix a răspuns:

Pune pasta termica intre procesor si radiatorul pe care este prins coolerul

| GdX a răspuns:

Am pasta termoconductoare pusa nu e problema. I-am mai pus astazi un cooler in plus si se pare ca a mai scazut putin temperatura e pe undeva la 70 iar cand porneste porneste cu 50.

| nellyneliana a răspuns:

S-ar putea sa se incalzesca si din cauza temperaturilor ridicate care sunt in perioada asta...

| McCadu a răspuns:

Incearca sa pui pasta termoconductoare pe procesor si nu o sa mai ai treaba.

| McCadu a răspuns:

Incearca sa pui pasta termoconductoare pe procesor si nu o sa mai ai treaba.

| Razvanutzu_9109 a răspuns:

Avand in vedere faptul ca ti se incinge procesorul chiar daca ai schimbat coolerul problema ar fi sa iti schimbi procesorul.De la placa de baza nu are ce sa fie.

Deci ori iti schimbi procesorul ori.ramai asa cu el pana ti se arde.

| lili23 a răspuns:

Sunt doua variante.

1 - cand ai schimbat cooler-ul, daca ai scos si radiatorul (cel din aluminu cu multe lamele) si nu ai pus pasta speciala (Ceramique - cu capacitate de racire, firma Artic Silver), se poate supraincalzi.
2 - daca ai facut overclocking, atunci ai nevoie de un cooler mai mare, dar atentie la dimensiuni si la placa de baza.

Bafta

| Miixx a răspuns:

Mda.pc meu ajunge si la 130 grade daca sunt in joc gen microvolts. la inceput are vreo 40-70 grade si cand intru in joc dupa vreo 2 minute imi apareca trebuie sa ies sau o sa se stinga [am un program core temp ce ma anunta] si de obicei arata la 120 grade, dar mai ma lasa un minut pana sa se stinga si mai joc si eu vreo 30sec-40 si ajunge si pana la 130. am 3 coolere si apsta termo de aia.laughing ce pot sa fac? --'