| RealKing01 a întrebat:

Ce boxe profesionale recomandati care sa nu pice driverul sau sa se arda, ce firma e mai buna?

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Goodmans
Marshall
Boxele nu necesita drivere.

| NLS a răspuns (pentru Bula):

Difuzoarele se numesc "drivers",
cele la care te gandeai tu pe de alta parte, exista si acelea, dar nu la nivel de sistem audio, ci sunt continute in driverele placii de sunet.

https://www.parts-express.com/JBL-2206H-12-High-Power-LF-Driver-294-480

https://www.ebay.de/p/15029425683

https://www.ebay.com/itm/303895981555

| Bula a răspuns (pentru NLS):

Eu vorbeam de difuzoare /boxe de firme consacrate.
Exemple:
Goodmans (Anglia):
https://www.ebay.com/......5554602404
Marshall:
https://www.ebay.com/......4508675576

Dupa cum se vede, pretul lor este mult peste a difuzoarelor JBL, sunt mult mai rezistente si cu sunet mai clar.
Deasupra, la difuzoarele JBL trebuie sa imparti puterea scrisa cu 10 (sa obtii valoarea reala).

| NLS a răspuns (pentru Bula):

Erau cele 3 linkuri cumva exemple pentru intrebarea lui?
Exemplele de recomandari erau in postul initial, cele 3 linkuri erau doar exemple pentru tine, pentru a vedea "pe viu" termenul "driver", a.k.a. difuzor. Puteam sa pun niste petarde de 15 dolari acolo.

In alta ordine de idei, JBL produc printre multe altele (sisteme ieftine de uz "casnic"), si monitoare de studio profesionale, ce egaleaza (si multe depasesc binisor) cele 2 branduri mentionate, foarte la moda in... anii '70-'90.
Dar nu ma astept sa stii de asa ceva, daca tu vii cu Marshall pentru sisteme stereo profesionale in 2022.
Daca spuneai si tu macar AudioTechnica sau M-Audio, era cu totul altceva.

Nu spun ca Mashall nu sunt un nume greu in domeniul audio, sunt printre cei mai buni, insa se axeaza pe altceva in secolul acesta (amplificatoare, amplificatoare de instrumente, boxe de scena, si alta aparatura de redat zgomot de mii de wati la concerte), nu ce cauta el.

Later edit: Ne agitam degeaba, omul cauta ceva sursa de zgomot (pentru manele probabil, ma rog, party-uri).
Vezi intrebarea lui de azi.
Era sa cad de pe scaun...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu am mai auzit de boxe cu driver.
Daca ai buget, Logitech Z5500.

| Brizbriz a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Cred ca nu a vazut decat boxe pe usb, alea au driver
deh, milenialii astia, Apple a scos mufa jack din iPhone, deci nu mai exista pe nimic, nicaierihee hee

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Brizbriz):

Eu nu apreciez deloc tehnica asta fara jack/rca (coaxial), fara sateliti independenti, fara basi...
Poate par un mos din ala comunist, dar sistemele pe care le chinuiam noi in 2005-2012 sunt mult peste un soundbar sau boxele active care sunt populare acum.
Eu am incercat sa trec si la sistem de evenimente (doua monitoare 12" + inalte, doua subwoofere 15", mixer, statie), dar mi-am dat seama ca nu am nevoie in nici un caz de puterea aia laughing
Iar claritatea sta mai degraba in 5.1 sau 2.1, decat in difuzoarele mari.

| NLS a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

"driverul", adica difuzorul in sine.

| Frank51 a răspuns:

Dacă te referi la difuzorul propriu-zis, am auzit că electro-voice fac boxe bune, din păcate doar din auzite, n-am testat.

Însă orice boxă mai sănătoasă cu difuzor de 12" ar trebui să ducă lejer orice fel de eveniment.

| NLS a răspuns:

In categoria mainstream si cu tenta de semi-pro, recomand Edifier (R2730DB sau R2750DB)
si Logitech (Z906 5.1, sau vechile Z5500 5.1),
dar sub nici o forma Microlab (pacat de ei, erau pe val in 2003-2010).

In alta ordine de idei, boxe profesionale inseamna monitoare de studio, active sau pasive:
branduri de calitate sunt o multime
(YAMAHA, PRESONUS, EDIFIER, JBL, SONY, PIONEER, AUDIOENGINE, DYNAUDIO, FOCAL, etc), nu se arde niciunul,
ca de asta sunt profesionale, (cat timp nu bagi 380V, sau nu faci experiente pe ele).

Diferentele de pret vin din intervalul de frecvente, renumele brandului, noise filtering, etc

Ma indoiesc ca ai bani pentru ele, DAR daca ai cerut nume de boxe profesionale, eu ti-am zis niste branduri.

Mie imi plac mult Yamaha HS5 si HS7 (HS7 sunt intre 250 si 450 euro) si Focal Alpha 65

Am hotarat deja ca daca raman fara R2730DB (le am de 4 ani) trec pe Yamaha.

Tu la care te referi?
Ce doresti sa faci cu ele?

Sa incropesti un home-studio la nivel amator? Creezi beat-uri?
Sau doar doresti sa asculti muzica la calitate inalta?
(in format FLAC, WAV, APE, ALAC...)

| SelenaTpu a răspuns:

Și eu Aș merge tot pe Logitech

| Alexarosculesei123A a răspuns:

Eu folosesc Boxe 2.1 Logitech Z333, 40W RMS (Negre) https://bit.ly/3Bu0xDN
Isi fac treaba perfect