| anonim_4396 a întrebat:

Ce caracteristici si ce sa cautam mai exact inainte de a achizitiona un aparat foto digital? care sunt cele mai bune firme de aparate foto digitale?

Răspuns Câştigător
| Purec a răspuns:

De obicei pentru fiecare apart foto sau obiectiv (daca vorbim de aparate foto DSLR care au obiective interschimbabile) se specifica doua rapoarte pentru apertura (deschiderea obiectivului care determina cantitatea de lumina care va atinge senzorul foto), un raport pentru distanta focala minima si un raport pentru distanta focala maxima. Rapoartele sunt de forma f/x, x putand lua valori gen 1, 2, 2.8, 4, 5.6 etc. Pentru aparatele foto mainstream si entry level valori f/2.8 sunt tipice pentru apertura la distanta focala minima (wide) si f/5.6, f/8 pentru distanta focala maxima (tele). Valori mai mari gen f/2, f/1 denota obiective foarte luminoase, care permit obtinerea unor fotografii mai clare in conditii de iluminare redusa sau la valori ISO mai mici.

Megapixelii sunt caracteristica senzorului foto care determina rezolutia finala a imaginii obtinute de aparat. De exemplu o imagine de 1000 x 1000 pixeli are in total un megapixel. Numarul de megapixeli ai unei imagini se obtine inmultind rezolutia pe orizontala cu cea de pe verticala.

2 răspunsuri:
| RoseOfTheFire a răspuns:

Eu am Nikon Coolpix si e foarte bun.

| Q69 a răspuns:

In primul rand conteaza ce cunostinte despre fotografie are persoana respectiva, ce pretentii dar in primul rand bugetul conteaza