| Anon1mous a întrebat:

Ce compilatoare bune stiti pentru C/C++?
Inafara de Turbo de la Borland.

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Pai iti recomand platforma.NET, poti folosi Visual Studio (de la Microsoft) sau o alternativa gratis este SharpDevelop http://www.icsharpcode.net/opensource/sd/
platforma.NET contine limbajele C# (C Sharp), C++ si VB (Visual Basic) si pentru web design ASP.NET si platforma de la Microsoft de SQL (pentru baze de date).

| Anon1mous explică (pentru al3xander):

Visual Studio de la Microsoft este la fel cu cel in care se lucreaza VB presupun, nu?
Am lucrat in VB pe VS si este destul de bun...

| al3xander a răspuns (pentru Anon1mous):

Da. pai cum spuneam visual studio include VB, C# si C++ (mai este si J# si F# dar sincer nu le-am folosit niciodata deci nu stiu despre ele mai nimic). de asemenea are pentru baze de date Microsoft SQL Server si pentru web design de facut pagini dinamice in ASP.NET (in VB si C#).

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Mai mai ai si Mingw sau Codeblocks.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti incerca Visual Studio C++ Express de la Microsoft