| xt a întrebat:

Ce D-SLR ati alege intre Nikon D5000 si Canon EOS 500D si din ce cauza?

5 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

Canon este mai bun la toate capitolele http://www.shopmania.ro/......95294.html

| Slavic a răspuns:

Nikon D5000 - aparat DSLR cu functie de inregistrare video HD si ecran rabatabil. Nikon D5000 dispune de un senzor de 12. 3 MP cu un sistem avansat de curatare.

Canon EOS 500D este un aparat foto DSLR cu senzor CMOS de 15. 1 MP, capabil de capturi in conditii de iluminare foarte slabe. Printre facilitatile extra de pe Canon EOS 500D regasim filmarea la rezoltie Full HD.

Aleg Canon EOS 500D are mai multi MP si imi place happy

| Irina a răspuns:

Sustin ce a spus luchass, are dreptate si a spus-o foarte binehappy Eu am un Nikon D90 si sunt foarte multumita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aparatele foto nu se cumpără după megapixeli, iar comentariile de genul ar trebui considerate stupide. La fel și cu filmarea, nu-ți iei dSLR ca să faci filme, ai prea multe dezavantaje (sunet dezastruos, formatele sunt prea comprimate și deseori duc la arteface în imagini, nu ai focalizare automată în timpul filmării, poți filma maxim 5 minute/clip la 24 cadre pe secundă (Nikon D5000), Canon-ul filmează la 20FPS ceea ce nu este fluent, scenele rapide se vor fi înregistrate sacadat, etc).
Eu aș lua Nikon-ul pentru calitatea imaginii superioară (are același senzor ca D90, care scoate poze excelente chiar și la nivele de ISO ridicate).

| sorin_4350 a răspuns:

Luchass are dreptate, alege Nikon!