| xt9000 a întrebat:

Ce e mai bn pentru gaming? Procesor i7 4710u si placa video ati r5 230m sau i5-5200u si nvidea 840m. restu specificatiilor sunt cam la fel.

Răspuns Câştigător
| Lycan a răspuns:

Nu ti-as recomanda laptop pentru gaming.
Cu banii aia mai bine iti iei un pc.
Dar ca sa iti raspund la intrebare, in gaming conteaza mai mult placa video. In teste nVidia 840M bate R5 M230.
Iar intre cele 2 procesoare nu e mare diferenta. ( i7 e un pic, pic mai bun)

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Si eu spun ca i5 la placa video il depaseste pe i7

| Zacase a răspuns:

Al doilea clar.
Am un laptop cu r5 230m. Pentru banii care i-am dat a meritat, dar limita ei e undeva la far cry 3/outlast. Restul depinde de procesor, dar in gaming placa video e mai importanta...
840m are niste specifictii chiar bune, asta raportandu-ne la un laptop.
Desigur, nu-ti imagina ca peste 2-3 ani o sa poti duce jocurile la maxim cu un laptop.

| Robeertconstantin a răspuns:

I7 este mai mult pentru office deci ala cu i5.