| SonicAndrei a întrebat:

Ce e mai important la un maus? Să aibă cât mai mulți dpi sau BlueTrack Technology? Mă gândesc să aleg între acești doi mauși:
Microsoft: http://www.altex.ro/......000dpi-usb
Asus: http://www.altex.ro/mouse-wireless-asus-wt465-1600-dpi-n egru

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Mai multi dpi=precizie mai mare. Cu cat ai sa atingi mouse-ul, sageata se si misca. Sau daca misti mouse-ul se misca precis. Daca dpi-ul e mic. daca faci 10 miscari stanga dreapta si masurate cate 5cm fiecare, sageata nu o sa mai fie de unde ai pornit. Daca e un dpi bun, sansele is mai mari. DPI=precizie.
Iar aia bluetrack e o tehnologie. Cu cat tehnologia asta e mai buna, cu atat functioneaza mai bine pe orice suprafata. Spre exemplu, unii nu functioneaza pe sticla, sau pe lemn la fel de bine ca pe alte materiale. Asta e toata tehnologia asta. Gasesti pe internet comparatii.

| SonicAndrei explică (pentru sltlp):

Tocmai am testat faza cu mișcatul mausului, e adevărată. Cred că voi merge pe DPI mai mare pentru că și mausul optic văd că merge bine pe suprafețele pe care le folosesc.

Dar crezi că o să țină mausul Myria de mai sus măcar 2-3 ani?

| sltlp a răspuns (pentru SonicAndrei):

Sincer eu nu am incredere in acel producator laughing)
Nu am detinut, deci nu garantez, dar din ce am avut in ani, cele mai durabile au fost in cazul meu de la Microsoft si Logitech(la genul asta de perfierice). Deci ca si durabilitate: Microsoft. Ca si precizie, Asus e mai ok.

4 răspunsuri:
| bonjordoking a răspuns:

Uite un mouse de gaming dar e foarte bun si la alte lucruri. E printre cele mai bune de pe piata, are greutati care pot fi puse sau scoase, dupa preferinta, e wireless, si... Ei bine mai vezi tu. http://m.emag.ro/......DN8LBBBM/. Sper ca te-am ajutat!

| SonicAndrei explică (pentru bonjordoking):

E clar că Logitec-ul ăsta e net superior maușilor dați de mine, dar 380 Lei pe un maus mi se pare cam mult. Nu-mi trebuie acum maus de gaming, e pentru laptop. M-am mai gândit, voi lua un maus mai ieftin până la urmă: http://www.altex.ro/mouse-wireless-myria-dc-0423-1600dpi-negru
Cel puțin 2 ani trebuie să mă țină.

Văd că ești „conectat cu tehnologia", cred că o să te contactez peste vreo 3 ani când îmi iau calculator, vor apărea multe modele noi până atunci și voi fi dispus să cumpăr un maus ca Logitech G502 Proteus Core.