| SmecheruCuSpate a întrebat:

Ce e un procesor overclocked, cum il fac asa si ce daune are?

7 răspunsuri:
| Me2 a răspuns:

Overclocket inseamna ca daca ai un procesor de 2 ghz il poti ridica pe la 3.6 ghz sa zic, doar daca placa de baza iti permite, iar ca sa faci oc iti trebuie experienta cu un cooler pe masura, altfel vei praji procesorul

| tr3ig a răspuns:

Aveti ceva in cap da nu prea multe.
overclok-ul inseamna asa cum zic ei sa maresti frecventza(puterea de gandire) a procesorului prin racire. problema este ca asta nu se face asa cum spun ei cu un cooler mai mare. ala nu e overclock. adevaratu overclock se face cu azot lichid si mareste puterea procesorului aproape de dublu. riscu este sa se arda procesoru, si nu cred ca iti convine asta.;) sper ca iti fusei destul de explicit;)

https://www.youtube.com/watch?v=UKN4VMOenNM

uite aici un filmuletz despre cum se face;)

| SmecheruCuSpate explică (pentru tr3ig):

E un cooler de 600 lei cu lichid(probabil azot) crez ca ar tine la un i7 overclock?

| tr3ig a răspuns (pentru SmecheruCuSpate):

600 lei inseamna 6 mil nu neaparat. poate mareste oleaca frecventza in rest nimic mai mult. adevaratu overclock se face cu azot lichid. ala nu are asa ceva in componetntzawinking in cel mai rau caz sa aiba freon. in rest nimic mai mult.winking

| Razvanp69 a răspuns:

Sa ii faci overclock inseamna sa ii dai mai multa putere, adica daca spre exempu ai un procesor de 2. 6GHz, poti sa il aduci pe la 3.0. Oricum cu overclock-ul nu este de glumit ca poti sa ajungi cu procesorul ars daca nu stii ce faci. Ca sa poti sa iti faci asa ceva iti trebuie un cooler bun ca sa poata sa raceasca foarte bine procesorul. Prin overclock nu se mareste doar viteza de "gandire" al lui ci si a celorlalte componente. Dar overcluckul face mult mai multe pe langa sa mareasca viteza. iti mai masoara voltajul si de retinut e faza ca nu trebuie sa depasesti 1.5 la amd si la Intel 1.4. Deci ai mare grija daca vrei sa iti faci overclock.

| K13 a răspuns:

Overclocked inseamna ca are frecventa marita.
Ca sa iti dau un exemplu. un procesor de 1, 8GHz crescut la 2, 0GHz. Daune:
Se incalzeste rapid si se poate arde.

| Loredana_Nicu_1981 a răspuns:

Nimeni nu stie...
Overclockul este atributatea e a mari frecventa al unui procesor la una mai ridicata.
Nu cred ca o sa ai probleme cu coolingul sa iti trebuiasca nitrogen lichid ci mai degraba cu stabilitatea...