| Anonim_8066 a întrebat:

Ce este "Android" pe telefonul mobil? Adica cu ce ma ajuta el...chestii d astea chatterbox
Fundaaa :X

Răspuns Câştigător
| Luci1 a răspuns:

Pai este un sistem de operare pentru telefon, cum e windows pe calculator, se fac anumite aplicatii/jocuri care se pot executa doar pe Android, e diferit fata de restul ( Symbian s.a.) pentru diferite facilitati care se regasesc in el (viteza la internet mai mare). Telefoanele sunt preconcepute sa ruleze un anumit sistem de operare si unele ruleaza Android.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| alejinxique a răspuns:

E un nume pompos in tehnica. android vine de la robot. e de la sistemul de operare. Nu conteaza ca e android, symbian. Sa poti suna conteaza happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Android este un sistem de operare pentru telefoane cum este windows pentru calculatoare dupa parerea mea este cel mai bun sistem de operare, sunt mai multe sisteme de operare pentru telefoane cum ar fi:
Symbian, (in general Symbian se gaseste pe telefoanele Nokia insa mai sunt si alte companii care au folosit Symbian).

IOS, (sistemul de operare IOS se gaseste decat pe telefoanele Iphone si pe Ipod Touch si Ipad.

Windows Phone Mobile (sistemul de operare Windows este inca la inceput insa de la anul il vei gasi pe telefoanele Nokia)