| AndreiMarin499 a întrebat:

Ce este Deep Web/Dark Web Cum pot sa îl accesez, ce pot păți dacă îl accesez? e adevarat ca pe Deep Web poți găsi multe lucruri ilegale?

7 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

De ce ai intra acolo? nu vei gasi nimic interesant sau de bun simt...dar curiozitatea asta bat-o vina...

| AndreiMarin499 explică (pentru Simpatic):

Am auzit tot felul de lucruri despre Deep Web și anume faptul ca se vând multe lucruri ilegale.

| Wr3nch a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Se vand, dar cu criptomonede nedetectabile. Ceea ce inseamna ca poti ''comanda ceva'' si ramai cu ochii in soare ca nu se poate anula transferul.

| Simpatic a răspuns (pentru AndreiMarin499):

Da, se vand pistoale, droguri, chiar se inchiriaza hackeri... dar cum ai putea sa tragi pe cineva la raspundere cand tu comanzi de aici si aia sunt din China de ex. si totul este mascat/ascuns?
Nu recomand sa apelezi la asa ceva.
In trecut a fost Silk Road citeste despre acel caz aici https://en.wikipedia.org/wiki/Silk_Road_(marketplace)

| Plato a răspuns:

Il accesezi cu browser-ul Tor.
Da, sunt multe chestii ilegale.

Ce poti sa patesti? Deep/dark web e plin de hack-eri, care fara nicio mare dificultate iti vor obtine toate datele. Inainte de a accesa deep sau dark web (nu e acelasi lucru) trebuie sa fii foarte bine informat, ca sa te poti proteja. Oricum, nu exista protectie perfecta, un hacker bun de acolo va sparge orice, daca vrea neaparat.

| Bogdan70001 a răspuns:

Le accesezi cu Tor browser, dar nu te gandii ca daca ai tor esti pe Deep Web

Deep Web-ul este de fapt o multime de site-uri pe care CHrome, FIrefox, OPera si altele nu le va indexa.

Pe Deep Web este foarte greu sa urmaresti persoane si din cauza asta sunt atat de multe lucruri ilegale. Totusi nu te gandii ca esti invincibil, tu esti chiar usor de prins de politie, iar fondatorii site-urilor mai mari pot fi si ei gasiti, dar in general doar de guverne gen FBI, precum in cazul Silk Road si Pedobook, care au fost date jos de FBI

Tu insa nu risti foarte multe, daca doar explorezi

| chuckmanson a răspuns:

În principal un loc unde poți întalni o grămadă de dubioși care fac lucruri ilegale și dacă nu ești suficient de precaut, o vei păți. Dacă vrei să îl accesezi:https://www.torproject.org/download/