| NicklausMikaelson a întrebat:

Ce este " SVCHOST " si la ce ma ajuta? si mai ales de ce este asa de multiplicat la TaskManager + ca unele imi mananca chiar si 60. 000kb

Răspuns Câştigător
| AngelHugz a răspuns:

svchost.exe = Service Host sau SvcHost
Lasand la o parte definitia Microsoft, explicatia mai populara ar fi ca svchost.exe serveste drept o "rampa de lansare" pentru DLL-uri. cu mai mult timp in urma, Microsoft a inceput sa mute functionalitatea si serviciile interne ale Windows in DLL-uri, in loc de fisiere.EXE. dpdv al progamarii, miscarea are sens, insa Windows nu stie sa lanseze direct un DLL. asa ca a iesit svchost.exe

Din nou, e problema de logica simpla. daca va uitati in lista de servicii (Start > Run > scrieti "services.msc", veti vedea o caruta de chestii pornite. daca fiecare serviciu ar porni o "rampa de lansare" svchost.exe, un crash ar putea ingenunchea tot sistemul de operare.

Drept urmare, serviciile sunt organizate in grupuri logice, fiecare din aceste grupuri folosind cate o rampa de lansare. de exemplu, un produs de securitate (antivirus, firewall etc) poate rula mai multe servicii simultan. un svchost.exe va porni toate aceste servicii pe baza grupului logic din care fac parte. alt procesc svchost poate rula servicii legate de retea si tot asa.

1 răspuns: