| Neghina_Roxana_Mihaela_1987 a întrebat:

Ce este tunner pe calculator?

7 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Tv tunner e o placa (precum cea video) care te ajuta sa vezi canalele tv de pe cablu sau satelit pe propriul calculator. Placa e prevazuta cu o mufa identica cu cea de la televizor. Tot prin tv tunner poti conecta si alte aparate video (videoplayer, camere video) pentru a rula si inregistra imaginile pe calculator. Softul care insoteste tvtunner-ul te ajuta si sa vezi si sa inregistrezi clipuri video si poze de pe posturile tv. E utila atunci cand vrei sa inregistrezi emisiuni sau documentare, dar pentru o calitate cat mai buna si placa trebuie sa fie performanta.

| Neghina_Roxana_Mihaela_1987 explică (pentru dannyel86):

De ce nu pot sa folosesc apelare video de pe yahoo.messenger. am incarcat si descarcat o gramada de messurii si tot asa se inatmpla.dc imi este enstompat aplelarea video si din ce cauza.si daca ma suna altcineva nici nu imi apare k ma apeleaza.cine poate sa imi spuna din ce cauza sunt estompate? alta persoana mi a spus ca am tunner pe calculator si de asta am intrebat.am cautat si nu am ce se intampla cu mess?

| dannyel86 a răspuns (pentru Neghina_Roxana_Mihaela_1987):

Daca ai si webcam si tvtunner, messengerul este setat automat sa-ti deschida prin tvtunner. Cand apelezi video si iti apare fereastra, intra la file - preferences (banuiesc ca acolo gasesti) si alege ca sursa camera web. Daca nu poti seta din fereastra apelare video, intra in fereastra principala de messenger (unde ai lista de prieteni), Messenger - Preferences si verifica optiunile pentru camera web (ceva de genul "camera source"). Acolo trebuie schimbate setarile pentru a te vedea pe web.
Sper din tot sufletul sa fi fost explicit. Eu nu am ultima versiune de mess si nu stiu exact cum au fost reorganizate setarile.

| Neghina_Roxana_Mihaela_1987 explică (pentru dannyel86):

Nu am tunner pe calculator si am schimbat descarcat si incarcat o multime de messuri si tot nu merge.tu ce versiune de mess ai?

| dannyel86 a răspuns (pentru Neghina_Roxana_Mihaela_1987):

Eu nu am cu apelare video, ci cu webcam clasic.
Messenger 9

| Neghina_Roxana_Mihaela_1987 explică (pentru dannyel86):

Aaa si presusun ca nu merge sa sunii.

| dannyel86 a răspuns (pentru Neghina_Roxana_Mihaela_1987):

Scuze pentru raspunsul tarziu. Poti suna si te poti vedea prin web la Messenger 9, dar nu prin aceeasi accesare. Cu alte cuvinte, activezi web, activezi "call" si vorbesti la microfon. (cu camera web oprita sau pornita, dupa preferinta).