| SDavidS a întrebat:

Ce este un adaptor wireless?

Răspuns Câştigător
| ninuvlad a răspuns:

Este o cutie (nu chiar cam ca un modem) ce il adaptezi la modem si acesta trimite internetul prin un fel de unde si de exemplu : un telefon nu poate primi internet de la un cablu, dar poate capta acele unde la o anumita distanta. Poate fi folosit de laptop-uri, smartphone-uri, si calculator desktop (dar mai nou).

2 răspunsuri:
| mafi5 a răspuns:

Adica sa iei net de la altcineva daca tu nu ai.

| bulinio a răspuns:

Adaptoarele wireless pe USB sunt foarte bune si intr-o gama diversa. Daca va luati 2 adaptoare si un router puteti construi o retea wireless intre PC si laptop. Orientativ uitati-va la www.spot.ro, Depozitul de Calculatoare (www.dcshop.ro). Cititi cu atentie specificatiile tehnice din oferte si de pe site-ul producatorului inainte de a opta pentru cumparare. Nu desconsiderati ofertele in standardul mai vechi IEEE 802. 11b al caror pret a scazut foarte mult in ultima vreme, iar viteza lor este suficienta pentru un utilizator casnic. Componentele din acest standard sunt foarte eficiente si se potrivesc chiar si la arhitecturi mai vechi ale sistemelor.