| dantiberiu a întrebat:

Ce este un prototip?

Răspuns Câştigător
| ItDoesntMatter a răspuns:

PROTOTÍP, prototipuri, s. n. 1. Model care reprezintă tipul original după care se efectuează sau se realizează ceva; prim exemplar de probă dintr-un lot de piese, de mașini etc. care urmează să se execute în serie. 2. Exemplar ilustrativ, model (desăvârșit), tip. – Din fr. prototype.
sper ca te-am ajutatwinking

6 răspunsuri:
| smartalogu a răspuns:

Pentru a intelege mai bine cuvantul prototip hai sa luam procesul de fabricatie a unei biciclete de ex. Atunci cand vrei sa fabrici o bicicleta bine inteles prima data apare ideea. Dupa idee apare schita. Ma cam asa vreau sa arate, cam piesele astea sa le aibe si asa mai departe. Sarind putin peste chestiile legate de managementul proiectului si fiabilitatea lui si considerand ca proiectul este viabil trecem la prototip, adica creerea primei biciclete de agest gen. Intodeauna prototipul e realizat de mana. Prin prototip se intelege punerea schitei in aplicatie. Adica te uiti pe schita si vezi ma eu am zis cadru de la bicicleta sa aiba grosime de 5 cm. Eu am zis sa am spite duble si ce am mai zis eu pe acolo. Dupa care te apuci sa le fabrici SAU daca se gasesc similare la alte modele pur si simplu sa le "exporti" de acolo. Dupa producerea bicicletei prototip se va ajunge la faza de teste. In ca re vor verifica. Ma, e suficient de solida? Pai stai ca ea e solida, da am pus rulmenti prea mici la roti si astia crapa la 1000km parcursi cu ea. Nu e bine, ii vom face mai grosi. Pai stai ca pe timp de noapte ar fi bun si un far. Si asa mai departe. Dupa care dupa toate testele astea se ajunge in faza de "serie limitata" care de obicei e facuta pe banda. Prin seria limitata se intelege producerea unui lot de 10-20-50 de biciclelte, sau cat considera firma, care sunt din nou testate. Nu stiu exact daca seria limitata e pusa pentru vanzare sau se testeaza tot in interiorul fabricii, dar merg pe prima varianta totusi. Daca si seria limitata este un succes atunci se trece la "productie de serie". Ca sa intelegi tu un prototip este punerea in aplicatie a unui proiect in scopul testarii lui.

| zxsds a răspuns:

Un prototip este un tip sau formă originală a ceva, care serveşte ca exemplu tipic, bază sau standard pentru alte lucruri din aceeaşi categorie.

| Parisblue a răspuns:

PROTOTÍP = model, tipul... opusul este copiewinking

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un tip pro To!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un tip spre care vine mereu cuvantul "pro"! laughing