| DoNotDisturbDND a întrebat:

Ce este viteza? Am 12 ani si imi trebuie la fizica ca profa mea e cam? Ceva ca sa inteleg dau funda
scuze categoria

Răspuns Câştigător
| florinxD a răspuns:

Termenul de „viteză" definește raportul dintre spațiul parcurs și timpul folosit pentru parcurgerea acelui spațiu. cum ai invatat ca v=d/ttongue funda?

6 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Iei doua repere oarecare.
tu te misti de la unul la altul
intr-un timp t
pe o distanta d(dintre ele)
viteza inseamna distanta parcursa de tine intr-un interval de timp.

mai explicit, inseamna cati metri ai parcurs in cate secunde.
m/s sau km /h.
este mai mult un concept...altfel nu stiu cum sa iti explic

| DrunkenRat a răspuns:

In cazul deplasării persoanelor sau vehiculelor, termenul de „viteză" definește raportul dintre spațiul parcurs și timpul folosit pentru parcurgerea acelui spațiu. happy

Vitezele persoanelor și vehiculelor se măsoară în m/s sau in km/oră etc...

| ali98na a răspuns:

Viteza-unitatea de masura egala cu raportul dintre distanta si durata.nu cred ca este exact cum ar spune un profesor definitia vitezei dar presupun ca este incompleta cu doar 3 cuvinte

| copilariee a răspuns:

Http://msabau.xhost.ro/? Fizic%E3:Mecanica:Viteza